NAKA obvinila Lipšica a Grendela

18.10.2016 16:28 Noviny.sk Politika

NAKA obvinila Lipšica a Grendela

BRATISLAVA / Národná kriminálna agentúra obvinila bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica a jeho bývalého riaditeľa tlačového odboru Gábora Grendela z trestného činu. O obvinení ako prvý informoval portál aktuality.sk.

Podľa Denníka N kriminalisti obvinili Lipšica a Grendela z trestného činu, ktorého sa dopustil, keď vraj novinárom v apríli 2012 sprístupnili informácie o bankových operáciách podnikateľa Mariána Kočnera. Ten sa nachádzal v takzvaných mafiánskych zoznamoch. 

Neobvyklé obchodné transakcie

Tlačová konferencia, na ktorej Lipšic informoval o Kočnerovych účtoch, bola poslednou na poste ministra vnútra. Lipšic informoval, že v Privat banke prebiehali neobvyklé operácie so zaujímavými sumami a ľuďmi. "Išlo o dva úkony, o dve transakcie, ktoré majú podľa našej mienky a mienky finančnej polície charakter úplne evidentne neobvyklých obchodných operácií. Neboli finančnej polícii nahlásené," uviedol v apríli 2012 Daniel Lipšic. 

Lipšic tým mieril na podnikateľské aktivity Mariána Kočnera. Ten si podľa dostupných informácií mal v prvom  prípade poslať tri milióny eur za akcie z Malty na Slovensko. V druhom prípade mu bola na účet pripísaná štvormiliónová transakcia z bratislavského daňového úradu. Problémom bolo, že operácie neboli nahlásené finančnej polícii.

Kočner: je to hoax

Marián Kočner vtedy za tieto vyjadrenia mal podať trestné oznámenie, ktoré sa v týchto dňoch skončilo obvinením. Podľa medializovaných informácií bratislavská krajská prokuratúra nevie o žiadnom takomto obvinení. 

V podobnom znení už reagoval aj Marián Kočner, ktorý tvrdí, že žiadne trestné oznámenie na Lipšica s Grendelom v roku 2012 nepodával a táto správa je hoax. 

Polícia ani prokuratúra sa zatiaľ k prípadu nevyjadrili.

Lipšica čakal protiúder koalíce

Lipšic na tlačovej besede povedal, že čakal, že po letných protestoch ku kauze Bašternák príde protiúder pre opozíciu pomerne rýchlo a že prídu snahy kriminalizovať opozíciu.

"Žijeme dnes v krajine, kde oligarchovia a kriminálnici vedia ovplyvňovať orgány činné v trestnom konaní tak, aby sa kauzy zamietli pod koberec a aby sa za iné vznášali fiktívne obvinenia. Pred štyrmi rokmi boli podané dve trestné oznámenia, ktoré sa týkali môjho pôsobenia na ministerstve vnútra a vyšetrovania kauzy Gorila. Bolo to koncom roku 2012. Jedno podávala finančná skupina Penta a druhé podával podnikateľ Marián Kočner,“ povedal Lipšic.

"Týkali sa toho, že som zriadil vyšetrovací tím na vyšetrovanie Gorily. NAKA (Národná kriminálna agentúra) vtedy začala dve konania, doteraz, po štyroch rokoch, mne ani Gáborovi Grendelovi nebolo doručené žiadne obvinenie,“ povedal.

Podľa slov Lipšica sa má súčasné obvinenie týkať trestného oznámenia, ktoré podal Kočner. "Týka sa to Privatbanky a podozrenia, že nenahlasovala podozrivé finančné operácie“. NaKA podľa neho pracuje s fiktívnymi dokumentmi. "Dňa 3. apríla 2016 Kočner vypísal odmenu stotisíc eur, ak niekto prinesie informácie proti mne, potom 14. apríla 2016 Kočner doručuje zmanipulované e-maily Gábora Grendela polícii,“ hovorí Lipšic a pýta sa, kto riadi orgány činné v trestnom konaní v tejto krajine.

Proces s privatoubankou vyhral

Podľa exministra vnútra nie je náhodou ani to, že dozorujúcim prokurátorom prípadu je Bystrík Palovič z Okresnej prokuratúry Bratislava I. "Ako je možné, že kriminálnici si vedia vybrať svojich vyšetrovateľov. Ako je možné, že oligarchovia dnes ovládajú časť polície a prokuratúry?" pýta sa Lipšic. Dodal, že vo veci jeho tlačovej besedy, ktorú mal k téme Privatbanky a Kočnerových bankových prevodov v roku 2012, bol žalovaný Privatbankou. Súd vtedy vyhral na prvom stupni.

Ako Lipšic uzavrel, týmto sa nič nezačína, ale ani nekončí. Podľa neho sa vraciame do doby mečiarizmu a orgány činné v trestnom konaní sú zneužívané. Preto sa do politiky vrátiť neplánuje.

Uznesenie nedostali

Grendel potvrdil, že tiež mu nebolo doručené uznesenie. Pýta sa, v koho záujme unikajú informácie z polície, keď médiá vedia o vznesení obvinenia skôr ako samotní obvinení. Lipšic dodal, že koalícií tečie do topánok a že chce využiť jeho ťaživú situáciu, v ktorej sa nachádza po tom, čo zrazil dôchodcu, ktorý po nehode zomrel. "Mám pevné nervy. Nie som lakavý typ,“ uzavrel. V závere však vyjadril, že už dávnejšie vedel, že sa obvinenie pripravuje. "Stále je tu dosť policajtov, ktorým sa priečia praktiky oligarchov," dodal. 

Polícia sa k obvineniu odmieta bližšie vyjadrovať. "Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony, ktoré sú v štádiu prípravného konania, sa nebudeme k danej veci vyjadrovať," povedal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Zdroj: noviny.sk, Denník N, aktuality.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:05 Noviny TV JOJ
07:05 Labková patrola I.
07:35 Káčerovo I.
06:00 Súdna sieň
07:20 Prvé oddelenie
08:15 NOVÁ ZÁHRADA
06:00 X Factor Veľká Británia XIV.
07:10 X Factor Veľká Británia XIV.
08:30 Áno, šéfe! USA IV.
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam IX.
07:20 Požiarnik Sam IX.
06:15 Jobs
08:30 Příšerákovi
10:10 Bláznivé námluvy