Opoziční poslanci varujú pred plánovaným biznisom ministerstva dopravy

15.08.2016 10:59 Noviny.sk Politika

Opoziční poslanci varujú pred plánovaným biznisom ministerstva dopravy

BRATISLAVA / Opozícia sa obáva plánovaného biznisu ministerstva dopravy. Ako povedala na tlačovej besede poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová, Národná diaľničná spoločnosť sa chystá "podarovať" firme Process Management 2,6 milióna eur s DPH za poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby.

Poslankyňa Veronika Remišová upozornila, že firma bola vybraná bez verejného obstarávania. Zároveň pripomenula, že spoločnosť Process Management riadila aj verejné obstarávanie v prípade predraženej kompy a bola zapojená aj do zavádzania elektronického mýta.

Národná diaľničná spoločnosť ako dôvody na výber firmy uvádza časovú tieseň i nutnosť zabezpečiť kontinuitu. Podľa NDS Remišovej dôvody, prečo nebola spoločnosť vybratá transparentne, vyznievajú smiešne. "Neriešenie tejto služby v krátkom čase môže znamenať komplikácie. Spoločnosť disponuje unikátnym know-how, ktoré je nevyhnutne potrebné,“ uvádza NDS v stanovisku.

Technické dôvody

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti z technických dôvodov nevie žiadna iná firma poskytnúť požadované služby. Poslanec národnej rady Gábor Grendel z OĽaNO sa pýta, či žiadna iná firma nie je schopná poskytnúť výhodnejšiu ponuku štátu oveľa lacnejšie.

Process Management sa údajne podieľal na rokovaniach Slovenska s Európskou komisiou. "Prečo externý poradca rokuje s EÚ, keď rokovania by mali byť výlučne v kompetencii daného rezortu? Je správne, aby sa títo ľudia podieľali na poradenstve pre štát,“ pýta sa Remišová.

Poslanci z OĽaNO pre výber firmy podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie aj na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Brecely odmieta spoluprácu s Process Managment

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely (Sieť) odmieta ďalšiu spoluprácu so spoločnosťou Process Management, s. r. o. v rámci rezortu. Ako informoval v pondelok na mimoriadnom brífingu, požiadal už generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. Róberta Auxta o ukončenie spolupráce s uvedenou firmou v súvislosti s plánovanou zákazkou na poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby. Minister svoj postoj zdôvodnil tým, že spomínaná spoločnosť zabezpečovala sporné verejné obstarávanie pre prevádzku kompy Vojka - Kyselica.

"Oficiálne som požiadal generálneho riaditeľa NDS o ukončenie spolupráce s touto spoločnosťou," povedal Brecely. Auxtovi pritom udelil symbolickú "žltú kartu". Dôvodom rozhodnutia podľa ministra nie sú právne, ale morálne problémy pre podiel spoločnosti v kauze kompa. "Podľa mojich zásad a etiky táto spoločnosť nemá čo robiť vo verejnej správe," uviedol minister. Uvedená spoločnosť podľa neho chcela postupovať tzv. rokovacím konaním bez zverejnenia, teda obídením klasického verejného obstarávania. "Národná diaľničná spoločnosť bude postupovať v zmysle nariadenia ministra dopravy Romana Brecelyho," zareagovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Brecely upozornil, že všetci riaditelia v rámci rezortu sú zodpovední, aby nastavili kontrolné mechanizmy vo svojich spoločnostiach tak, aby sa im niečo podobné nestávalo. "Pokiaľ to budem musieť riešiť ja, tak potom si budú musieť položiť otázku, na čo sú tam?" povedal Brecely. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.