Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Dúhová vlajka na našom veľvyslanectve je neprijateľná, odkazuje premiér Fico
Zdielať na

Dúhová vlajka na našom veľvyslanectve je neprijateľná, odkazuje premiér Fico

Zdroj: SITA

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Premiér Robert Fico považuje vyvesenie dúhovej vlajky na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Budapešti za neprijateľné. Od ministerstva zahraničných vecí očakáva, "že podobným neprijateľným excesom bude predchádzať".

"Slovenská republika je demokratická krajina, ktorá nie je viazaná na žiadnu ideológiu, náboženstvo a ani nepreferuje žiadne skupiny obyvateľov. Predseda vlády očakáva, že predstavitelia Slovenskej republiky, vrátane veľvyslancov Slovenskej republiky v zahraničí, budú tento fakt, potvrdený Ústavou Slovenskej republiky, rešpektovať," uvádza sa vo vyhlásení premiéra Roberta Fica.

"V tejto súvislosti predseda vlády Robert Fico považuje za neadekvátne a neprijateľné, aby na budove zastupiteľstva Slovenskej republiky v zahraničí okrem vlajky Slovenskej republiky a Európskej únie boli vyvesené akékoľvek iné vlajky alebo znaky podporujúce ktorúkoľvek ideológiu, náboženstvo alebo minoritné skupiny ľudí, ako tomu bolo v prípade Zastupiteľstva SR v Budapešti, kde veľvyslanec na budovu vyvesil dúhovú vlajku," píše sa vo vyhlásení predsedu vlády. Robert Fico očakáva od ministerstva zahraničných vecí, "že podobným neprijateľným excesom bude predchádzať".

Nie dúhovej vlajke

Protest proti vyveseniu vlajky na našom zastupiteľstve v hlavnom meste Maďarska vyjadril aj predseda Slovenskej národnej strany a zároveň predseda národnej rady Andrej Danko. Danko je rozhorčený "nad súkromnou iniciatívou veľvyslanca Slovenskej republiky v Maďarsku Rastislava Káčera, ktorý počas festivalu LGBTI v Budapešti vyvesil na budove veľvyslanectva dúhovú zástavu".

SNS vo vyhlásení pripomína, že veľvyslanci sú zástupcami ministerstva zahraničných vecí a akákoľvek takáto iniciatíva je pochopiteľne spájaná s oficiálnym postojom ministerstva. Predseda Slovenskej národnej strany vyzval ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o okamžité riešenia a personálne opatrenia a stiahnutie súčasného veľvyslanca Slovenskej republiky z Maďarska, dodáva sa v dnes zverejnenej tlačovej správe SNS.

Podpora tisícov ľudí

Protest proti vyveseniu dúhovej vlajky na budove slovenského veľvyslanectva v Budapešti na podporu maďarského LGBTI pochodu vyjadrili v piatok 29. júla aj občianski aktivisti a spoluorganizátori Národného pochodu za život.

Ako informoval Tomáš Kováčik, spoluorganizátor referenda o ochrane rodiny, protest vyjadrili v otvorenom liste premiérovi a ministrovi zahraničných vecí, ktorý podporilo viac ako 7 300 ľudí. Ministerstvo v odpovedi podľa Kováčika uviedlo, že budapeštianska ambasáda konala na vlastnú päsť a do budúcna budú naše zastupiteľské úrady musieť podobné kroky vopred konzultovať s ministerstvom zahraničia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy