Slovensko má podľa Trumpa prestať odoberať ruskú ropu. Pellegrini žiada čas a pomoc
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON / Prezident Peter Pellegrini v Bielom dome čelil otázkam ohľadom závislosti Slovenska na ruskej rope. Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi vysvetľoval, že prechod na alternatívne zdroje je zložitý a vyžaduje si čas a pomoc.
Zastavenie odberu ruskej ropy nie je pre Slovensko technologicky ani kapacitne jednoduché. To bol hlavný argument, s ktorým prezident Peter Pellegrini minulý týždeň oslovil amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stretnutie v Bielom dome sa týkalo práve tejto otázky, na ktorú šéf Bieleho domu upozornil. Informáciu priniesol komunikačný odbor Kancelárie prezidenta SR.
Snaha o diverzifikáciu je, no bránia jej technické limity
Slovensko si, podľa prezidenta, uvedomuje potrebu diverzifikovať zdroje ropy a energií, no prechod na nové alternatívy si vyžaduje čas a komplexné technické riešenia. "Nedá sa to technicky ani logisticky urobiť zo dňa na deň a bez pomoci," zdôraznil Pellegrini. Zároveň varoval pred prípadnou výmenou závislosti od jedného dodávateľa za závislosť od iného.
Cesta k energetickej nezávislosti
Pellegrini vidí riešenie v diverzifikácii dodávateľov. "Ak už raz má dôjsť v budúcich rokoch k niečomu, tak sa to volá diverzifikácia, to znamená, že Slovensko musí mať tri, štyri, päť rôznych zdrojov na dodávku plynu a energií, a nie byť zase závislé od Ruska, ale potom od Spojených štátov," vysvetlil.
Prezident Pellegrini zhodnotil rozhovor s Trumpom ako konštruktívny a bez negatívneho náboja. Šéf Bieleho domu si, podľa neho, vypočul jeho argumenty o komplexnosti celého procesu. „Mal úsmev na tvári, ale teda mi priamo povedal, že robte s tým niečo,“ dodal Pellegrini.
Pozrite si aj archívne video: