Jasno
23°
Bratislava
Jakub
25.7.2025
Podľa prieskumu by voľby vyhralo PS. Analytik vidí stále priestor pre prekvapivé zvraty
Zdielať na

Podľa prieskumu by voľby vyhralo PS. Analytik vidí stále priestor pre prekvapivé zvraty

Václav Hřích

Zdroj: JOJ 24

BRATISLAVA / Najnovší prieskum agentúry AKO ukazuje stabilné preferencie politických strán, s PS na čele. Napriek tomu viac ako 30% voličov zostáva nerozhodnutých, čo otvára dvere pre prekvapivé zvraty.

Rozhodnosť voličov: Stále je priestor na presviedčanie

Riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích poukázal na zaujímavý fakt: zatiaľ čo takmer 61 % opýtaných vie s určitosťou povedať, ktorú stranu by volili, značná časť voličov (viac ako 30 %) uvádza, že nie sú rozhodnutí, nechcú odpovedať, alebo sa volieb nezúčastnia. Práve v tejto skupine vidí agentúra potenciál pre mobilizáciu voličov pred budúcimi voľbami.

Výsledky prieskumu: Mierne posuny, ale bez prekvapení

Prieskum, ktorý agentúra AKO realizovala telefonicky na vzorke 1000 respondentov v období od 8. do 15. júla 2025, ukázal nasledovné preferencie politických strán:

Voľby by vyhralo PS

Voľby by vyhralo PS

JOJ 24

Progresívne Slovensko (PS): 22,1 % (pokles o 0,4 %)
SMER-SD: 19,4 % (nárast o 0,1 %)
HLAS-SD: 12,4 % (nárast o 0,3 %)
Hnutie Slovensko (predtým OĽaNO): 8,3 % (nárast o 0,3 %)
Republika: 8,0 % (pokles o 0,1 %)
SaS: 7,5 % (nárast o 0,2 %)
KDH: 6,6 % (pokles o 0,3 %)
Demokrati: pokles o 0,7 %
SNS: nárast o 0,1 %
Maďarská aliancia: nárast o 0,1 %
Sme rodina: pokles o 0,1 %

Voľby by vyhralo PS

Voľby by vyhralo PS

JOJ 24

"Nejaké veľké zmeny tam nevidíme. A to rozloženie síl, ktoré už je na Slovensku mesiace, je viac menej stále rovnaké," konštatuje Václav Hřích. Upozorňuje tiež na to, že posuny v preferenciách majú rôznu váhu v závislosti od veľkosti strany. Nárast o desatinu percenta pri silnej strane nemusí znamenať nič, zatiaľ čo pre menšiu stranu môže ísť o významnú zmenu.

Aké koalície sú reálne?

Vzhľadom na preferencie by sa SNS do parlamentu nedostala, takže súčasná vládna koalícia by nemohla fungovať.

Scenár 1: SMER + HLAS + Republika + KDH** – Táto koalícia by mala 85 mandátov, čo je relatívne pohodlná väčšina.
Scenár 2: PS + hnutie Slovensko + SaS + KDH** – Táto koalícia by mala 79 mandátov. Bola by to vláda natesno a bez Igora Matoviča by nešla zložiť.
Scenár 3: PS + HLAS + SaS + KDH** – Táto koalícia by mala 86 mandátov, čo je stabilná väčšina. Otázkou je, či by k niečomu takému došlo.

Hřích dodal, že po voľbách sa môže spojiť ktokoľvek s kýmkoľvek. Strany sa síce pred voľbami vymedzujú, no po nich sa začnú rátať všetky možnosti.

Mandáty podľa prieskumu preferencií

Mandáty podľa prieskumu preferencií

JOJ 24

Demokrati sa hľadajú, Matovič vsádza na mediálnu pozornosť

Prepad preferencií strany Demokrati o 0,7 % je výraznejší, ale podľa Hřícha nie je nutne signálom trvalého trendu. "Sympatie strany Demokrati alebo ich elektorát sa stále hľadajú," vysvetľuje. Problémom Demokratov je aj absencia silného zastúpenia v parlamente, čo im sťažuje prístup k médiám.

Naopak, Igor Matovič a jeho hnutie Slovensko využívajú mediálnu pozornosť, ktorú získavajú aj prostredníctvom kontroverzných akcií. "On je v tomto šikovný a vie, ako nájsť tú skupinu, ako sa dostať do médií," hovorí Hřích. Tento prístup sa hnutiu Slovensko zatiaľ vypláca a prejavuje sa v raste preferencií.

Fico a sociálne siete: Zmena stratégie pre starší elektorát

Robert Fico, predseda strany SMER-SD, si osvojil komunikáciu prostredníctvom sociálnych sietí, čo je podľa Hřícha zaujímavý posun vzhľadom na pôvodne starší elektorát strany. "Vidíme, že doba sa zmenila," konštatuje Hřích a dodáva, že SMER-SD úspešne oslovil časť voličov ĽSNS a prispôsobil tomu aj témy a rétoriku.

Konsolidácia a jeseň: Hrozba pre vládne strany?

Hřích upozorňuje, že súčasná vládna koalícia sa musí vyrovnať s konsolidáciou verejných financií a prípadnými škrtmi v rozpočte, čo môže mať negatívny dopad na ich preferencie. "Voličov koalície zaujíma, čo sa stane, lebo oni očakávajú, že súčasná vláda ich zachráni, že niečo s tým spravia," vysvetľuje. Ak vláda nebude môcť doručovať ďalšie benefity, môže to viesť k poklesu preferencií vládnych strán.

Budúcnosť: Spájanie sa strán a zostavovanie koalícií

Hřích neočakáva výrazné zmeny v rozložení síl na politickej scéne do budúcna. Za kľúčové považuje mobilizáciu voličov a prípadné spájanie sa politických strán. Po voľbách bude podľa neho rozhodujúce, ako strany zvážia možnosti koalícií a aké rozhodnutia urobia.

Najčítanejšie správy