Zmena volebných obvodov opäť rozpaľuje politické vášne. Čo na to vravia Slováci?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / V súčasnosti existuje na Slovensku vo voľbách do parlamentu jeden volebný obvod. Niektorí politici hovoria, že by bolo lepšie, keby si ľudia volili poslancov z vlastného regiónu, aby boli jednotlivé časti krajiny lepšie zastúpené v Národnej rade
Zrušenie jedného volebného systému
"Toto znamená, že tá téma naozaj funguje. Tí politici dobre robia, že o nej už viac ako desať rokov rozprávajú, lebo na ľudí to funguje. Otázka je, čo by to prinieslo," tvrdí Václav Hřích, analytik, riaditeľ agentúry AKO.
Politici si to zjavne uvedomujú, keďže diskusia o zmene volebných obvodov ožila v roku 2023. Koalícia ju má aj v programovom vyhlásení vlády. Reálne kontúry nadobudla zrazu pred letom pri návrhu na zmenu ústavy o dvoch pohlaviach – kde sa zjavne, na základe politických dohôd, zrušenie jedného volebného obvodu ocitlo cez pozmeňovací návrh.
"Jeden volebný obvod spôsobil, že skorodoval celý politický systém aj stranícky. Keď ideme presadiť zmenu jedného volebného obvodu so zachovaním pomerného systému, sme kontinuálne za to, aby sme k tomu dospeli a zrušili jeden volebný obvod. To znamená, že my sme si to nevyveštili," hovorí Michal Kaliňák, štátny tajomník Ministerstva vnútra.
"Ako, v tejto republike už je všetko vyriešené. My máme kvalitné zdravotníctvo, kvalitné školstvo, všetky finančné ukazovatele ukazujú, že tento štát progresívne napreduje a je lídrom vo svojom regióne a v Európskej únii, že my musíme v strede volebného obdobia meniť volebný systém," reaguje Zuzana Mesterová, poslankyňa NR SR.
Prieskum verejnej mienky
V rámci vzdelania tentokrát v odpovediach veľké rozdiely k téme volebných obvodov neboli. Platí ale, že skôr sú za staršie ročníky od 50 rokov vyššie. Viac by sa takáto zmena pozdávala voličom maďarskej národnosti a najviac ľuďom v Košickom kraji. "My, keď sa pozrieme na parlament...Ja si myslím, že drvivá väčšina tých politikov, ktorí tam sú, alebo ktorí kedysi prišli z regiónov, len sú už tak dlho vo vrcholovej politike, že už sme zostali v Bratislave, a ľudia napriek tomu majú pocit, že im tam regionálni politici chýbajú," dodáva Hřích.
Za zmenu volebných obvodov je najviac pozitívnych odpovedí u voličov strán vládnej koalície – okrem opozičného KDH, kde sa táto téma dlhodobo udomácnila. Zásadne proti tejto zmene sú zas voliči SaS či PS.
Jedna vec je ale pozitívna odpoveď v ankete, druhá, či si volič uvedomuje, že najviac by na takúto zmenu doplatili práve tie menšie politické strany. "Ten krok B nemajú povinnosť zvažovať, čo by to znamenalo. Ja si myslím, že drvivá väčšina, ak nie všetky strany na Slovensku, by mali problém, ak si predstavíme, že by sa Slovensko rozdelilo napríklad na tri volebné obvody alebo štyri, čo je ešte relatívne malý počet. Hovorilo sa o tom, že možno až kraje, alebo dokonca do úrovne okresov, ale ja si myslím, že pre väčšinu strán dať plnohodnotnú kandidátku už do troch – štyroch volebných obvodov by bol celkom veľký problém," vysvetľuje Hřích.
Táto téma ale nateraz "prázdninuje", tak ako aj naši poslanci, keďže si ju koalícia odložila spolu s novelou ústavy až na september. No a tu je už veľkým otáznikom, či bude na zmenu ústavy nielen politická vôľa, ale hlavne dostatok hlasov.