Jasno
25°
Bratislava
Zlatko
12.6.2025
Premiér Fico vyzdvihol spoluprácu s Kazachstanom v obrannom a energetickom sektore
Zdielať na

Premiér Fico vyzdvihol spoluprácu s Kazachstanom v obrannom a energetickom sektore

Premiér Fico vyzdvihol spoluprácu s Kazachstanom v obrannom a energetickom sektore

Premiér Fico po rokovaní s kazašským prezidentom Tokajevom vyzdvihol možnosť prehlbovania spolupráce medzi Slovenskom a Kazachstanom v strategických oblastiach, ako sú obrana, energetika a poľnohospodárstvo.

Slovensko má záujem efektívne využívať svoje obranné výdavky a vidí príležitosť v spolupráci s krajinami, ktoré ponúkajú vzájomne výhodné podmienky. Práve to bol jeden z hlavných bodov rokovania premiéra Roberta Fica s kazašským prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom.

Spoločné podniky v obrannom priemysle?

Podľa Fica by spolupráca v obrannom priemysle nemusela byť obmedzená len na nákup a predaj. „Môžeme vytvárať spoločné podniky, môžeme postupovať spoločne a bude to na prospech obidvoch krajín a bude to aj finančne ekonomicky efektívne a užitočné,“ uviedol.

Slovenské know-how pre kazašskú jadrovú energetiku

Kazachstan sa pripravuje na výstavbu svojej prvej jadrovej elektrárne a Slovensko je pripravené ponúknuť svoje rozsiahle skúsenosti v tejto oblasti. Fico kazašskému prezidentovi ponúkol expertízu štátnych aj súkromných spoločností. Slovensko v súčasnosti prevádzkuje päť reaktorov a pripravuje sa na spustenie šiesteho. Navyše plánuje výstavbu novej elektrárne s výkonom 1250 megawattov.

Ropa pre Slovensko z Kazachstanu?

Premiér Fico taktiež požiadal kazašského prezidenta o preverenie možností dovozu ropy na Slovensko prostredníctvom ropovodu Družba. „Tieto možnosti musia ďalej zvažovať príslušní experti. Do akej miery to je technicky možné a do akej miery sú ešte kapacity voľné na dovoz takejto ropy,“ vysvetlil.

Okrem toho Fico spomenul aj potenciál spolupráce v oblasti poľnohospodárstva a manažmentu vodných zdrojov.

"Myslím si, že sme urobili obrovský kus dopredu a verím, že všetko to, na čom sme sa dnes dohodli, bude prenesené do konkrétnych dohôd, konkrétnych kontraktov a do veľmi konkrétnej a vzájomne výhodnej spolupráce," uzavrel Fico po prvej ceste slovenského premiéra do Kazachstanu.

Najčítanejšie správy