Polojasno
16°
Bratislava
Ingrida
8.5.2025
80. výročie víťazstva nad fašizmom: Slobodu si musíme zaslúžiť aj dnes, odkazuje Pellegrini
Zdielať na

80. výročie víťazstva nad fašizmom: Slobodu si musíme zaslúžiť aj dnes, odkazuje Pellegrini

SLOVENSKO / Slovenské politické strany si pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny pripomenuli pamiatku obetí a varovali pred opakovaním historických chýb. Zatiaľ čo jedni zdôrazňovali hodnoty mieru, demokracie a jednoty, iní ostro kritizovali súčasné vedenie krajiny za jeho postoj k vojne na Ukrajine či nedôstojnú spomienku. Spoločným menovateľom bola úcta k hrdinom a apel na zodpovednosť voči budúcim generáciám.

Prezident: Fašistické zlo nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti

Sme povinní každý jeden deň budovať našu historickú pamäť, aby sa fašistické zlo už nikdy nevrátilo a nenašlo si nových kazateľov nenávisti. V príhovore počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch to uviedol prezident SR Peter Pellegrini. Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete. V tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko musí zodpovedne zvažovať, kto sú jeho spojenci a kto nám garantuje stabilitu a bezpečnosť.

Prezident vo svojom príhovore vyjadril hrdosť na to, že sa naša vlasť aj vďaka hrdinom Slovenského národného povstania zaradila medzi víťazné štáty druhej svetovej vojny a môže sa pripojiť k oslavám víťazstva nad fašizmom. Zároveň poďakoval slovenským vojakom, partizánom, príslušníkom Prvého Československého armádneho zboru v Sovietskom zväze, slovenským letcom vo Veľkej Británii i všetkým, ktorí sa so zbraňou v ruke pričinili o porážku nacistov.

Podľa Pellegriniho je dôležité, aby sme nezabúdali na utrpenie ľudí počas druhej svetovej vojny. "Aby sme sa ani v dnešných časoch nezastávali stúpencov tejto ideológie a nedovolili im šíriť nenávisť a zlo. Ako by nám mohol niekto veriť, že sa so skutočnou úctou klaniame hrobom padlých proti fašizmu a na druhej strane chránime moderných stúpencov zla a nenávisti? Hovorme o fašizme a o vojne historickú pravdu. A to bez ohľadu na to, či stúpenci zla nosili v minulosti historickú uniformu, alebo dnes nosia značkový oblek. Pretože zlo zostane zlom v akejkoľvek podobe," zdôraznil prezident.

Pripomenul tiež, že druhá svetová vojna okrem smrti a utrpenia ponúkla aj obraz statočnosti, odhodlania, obetavosti a nádeje, kedy sa voči osi zla postavili štáty a národy. "Odmietli sa len bezmocne prizerať šialenému napĺňaniu plánov ich vlastnej likvidácie. Dejiny druhej svetovej vojny sa písali na bojiskách, kde rozhodovala statočnosť a odvaha. Sú pamätníkmi hrdinského obetovania sa pre najvyššiu hodnotu, akou je sloboda," povedal Pellegrini.

Prezident zároveň zdôraznil, že kým sa ľudstvo nevysporiada so zvrátenou potrebou vzájomného vraždenia sa, musíme byť pripravení za našu slobodu a bezpečnosť aj bojovať. "Preto sa verejne pýtam, boli by sme dnes ochotní v prípade ohrozenia vziať do rúk zbraň, ako to urobili naši otcovia a dedovia? Sloboda sa dá v tých najťažších chvíľach obhájiť len so zbraňou v ruke. A preto pri pohľade na hrdinov druhej svetovej vojny hovorím veľmi jasne, milujme svoju vlasť, vážme si svoju slobodu a buďme ju pripravení brániť. To je odkaz hrdinov druhej svetovej vojny," vyhlásil prezident.

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet

Ak chceme naplniť 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny aj skutkom, spravme všetko pre to, aby sa zabíjanie vo svete skončilo. Počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch to vo svojom príhovore uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD). Podľa jeho slov je mier receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet.

Predseda parlamentu zdôraznil, že 8. máj nie je bežným sviatkom, ale spomienkou na deň, kedy sa skončilo najhoršie vojnové besnenie v histórii ľudstva. "Zanechalo Európu rozvrátenú a zničenú a na morálnom dne, pretože vojna vyplavila z mnohých ľudí to najhoršie, čo v ich vnútri driemalo. Porušili sa všetky ľudské i božie prikázania a svet čakala dlhá obnova medzinárodného poriadku, práva i morálky. Hrôzy vojny boli nepredstaviteľné a my sme o nich povinní hovoriť, aby sa niečo podobné nikdy nezopakovalo," uviedol.

Ako pripomenul, aj napriek všetkým hrôzam i spomienkam žijúcich svedkov sa po desaťročiach mieru stal európsky kontinent opäť ohniskom vojnového šialenstva. "Trvalý a udržateľný mier na Ukrajine je povinnosťou civilizovaného sveta. Mier je receptom pre všetky regióny, v ktorých namiesto pokoja a zákonov vládne strach, agresia a právo silnejšieho," povedal Raši.

Podľa jeho slov si víťazstvo nad fašizmom nepripomíname iba kvôli spomienke na hrôzy vojny, ale aj ako uznanie všetkým, ktorí bojovali proti zlu. "Sedia tu dnes s nami ľudia, ktorí sa mu vzopreli so zbraňou v ruke. A pri pamätníkoch padlých po celom Slovensku sa dnes klaniame desaťtisícom tých, ktorí v tomto boji zaplatili najvyššiu obeť. To ich zásluhou tu dnes môžeme slobodne hovoriť a s nádejou pozerať do budúcnosti. Hrdinovia druhej svetovej vojny, patrí vám obrovské uznanie za všetko, čo ste pre nás vykonali. Nech je váš príbeh varovným svedectvom, kam vedie ľudstvo túžba po bezbrehej moci, presadzovaná raketami a delami," dodal Raši.

Celý príhovor Richarda Rašiho: 

Demokrati: Nejde len o spomienku, ale aj o výzvu

Predstavitelia strany Demokrati si pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom položením kytice k Hrobu neznámeho vojaka v Bratislave. Uctili si tak pamiatku všetkých, ktorí položili životy v boji za slobodu a porážku nacizmu počas druhej svetovej vojny.  Bývalý minister obrany Jaroslav Naď pri tejto príležitosti zdôraznil dôležitosť mieru a hodnoty demokracie "Sme svedkami toho, ako sa agresia a mocenské ambície vracajú na náš kontinent. O to viac si musíme uvedomovať hodnotu slobody a najmä, zodpovednosť za jej obranu. História nás učí, že zlo sa neporazí samo," uviedol Naď.

"Dnes si pripomíname víťazstvo nad fašizmom, ale aj hodnoty, ktoré z tohto víťazstva vyrástli – právny štát, rovnosť pred zákonom a úctu k ľudskej dôstojnosti. Spravodlivosť nemôže byť nástrojom pomsty ani mocenského boja. Ak ju stratíme, stratíme základy demokracie. A preto nesmieme rezignovať," povedal pri dnešnej príležitosti podpredseda strany Juraj Šeliga. Demokrati vyzvali na spoločenskú jednotu v ochrane demokratických hodnôt a na odmietnutie extrémizmu, ktorý podľa nich nemá v civilizovanej spoločnosti miesto. Strana si pripomenula aj civilné obetí vojny a zdôraznila, že história je výstrahou, ktorú nemožno ignorovať.

KDH si uctilo pamiatku v Žiline

KDH si pri Pamätníku oslobodenia v Sade SNP v Žiline pripomenul 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Milan Majerský pripomenul, že konflikt si vyžiadal desiatky miliónov životov a najviac trpeli obyčajní ľudia – mladí vojaci, civilisti, ženy a deti. Zdôraznil, že si uctili pamiatku všetkých obetí bez ohľadu na národnosť či štátnu príslušnosť a že sloboda, ktorú dnes máme, bola vykúpená ich životmi.

"V dnešných časoch, kedy mocní tohto sveta opäť  zabúdajú na svoju ľudskosť a empatiu, na spoluprácu a vzájomné pochopenie, sa nesmieme zobudiť do žiadneho vojnového rána. Nesmieme pripustiť ďalšie vojny a musíme ukončiť tú, kde brat napadol brata, teda Rusko napadlo Ukrajinu, a aj iné vojny či nenávisť. Nesmieme podporovať agresorov a diktátorov v ich snahe rozširovať svoje územie a svoju moc, " uviedol Milan Majerský. 

Podľa Majerského predseda vlády nemal cestovať do Moskvy na oslavy konca 2. svetovej vojny v čase, keď Rusko pokračuje v útoku na Ukrajinu. Tvrdí, že v Moskve nezastupuje všetkých občanov Slovenska a vyzýva na spoločné modlitby a priania za mier vo svete.

Hnutie SLOVENSKO ostro kritizuje premiérovu cestu

Hnutie SLOVENSKO si pripomína 80. výročie konca 2. svetovej vojny ako symbol ceny mieru a zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Igor Matovič, Gábor Grendel a Roman Mikulec si uctia pamiatku padlých aj na Ukrajine, ktorá dnes čelí ruskej agresii. Hnutie zároveň ostro kritizuje postoj premiéra Roberta Fica k Vladimírovi Putinovi a vyzýva na jasné postavenie sa proti zlu.

"Po miliónoch obetí, po hrôzach holokaustu a rozbombardovaných mestách si Európa pred osemdesiatimi rokmi vydýchla. Mysleli sme si, že takú vojnu už nikdy nezažijeme. Dnes však opäť počujeme výbuchy – nie z minulosti, ale z Ukrajiny, " povedal líder hnutia SLOVENSKO Igor Matovič.

Podľa neho je mier hodnota, ktorá sa nedá dosiahnuť ani udržať servilitou voči agresorom, ale odvahou stáť na strane pravdy, aj keď je to nepopulárne. Tvrdí, že je trestuhodné, že premiér Slovenska ide v tomto čase oslavovať s agresorom a autorom ďalšej hroznej vojny.

"Mier sa neudržiava mlčaním voči agresii, ani pridaním sa na stranu agresora, ani sa nevybojuje tým, že si zatvárame oči pred tým, kto ničí, vraždí a manipuluje verejnosť propagandou," povedal Igor Matovič.

"V čase, kedy ruský režim vedie krvavú vojnu proti Ukrajine, zabíja nevinných ľudí a deti a ničí suverenitu susedného štátu, účasť premiéra Slovenska na tribúne vedľa agresora je morálnym zlyhaním. Je to výsmech pamiatke všetkých, ktorí v druhej svetovej vojne položili životy aj za našu slobodu. Je to pľuvanec do tváre obetí druhej svetovej vojny, " dodal. 

Za ľudí kritizuje súčasnú vládu

Predsedníčka strany ZA ĽUDÍ a poslankyňa NR SR Veronika Remišová pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom skritizovala správanie predstaviteľov súčasnej vlády, ktorí namiesto pripomenutia si obetí vojny otvorene kolaborujú s vojnovými agresormi a majú väzby na obvinených extrémistov.

"Dnes môžeme na Slovensku oslavovať mier. Ale za našimi hranicami zúri vojna, v ktorej agresor zabíja, ničí a okupuje. A zatiaľ čo Ukrajina bojuje o prežitie, naši vrcholní štátni predstavitelia hovoria, že agresorovi sa netreba brániť, že sa mu treba radšej vzdať. Keby takto rozmýšľali naši predkovia, keby takto rozmýšľali hrdinovia Slovenského národného povstania, dnes by sme nemali čo oslavovať. Mier sa nerodí z kapitulácie, ale z odvahy postaviť sa zlu," dopĺňa Remišová.

Zdôraznila, že je neakceptovateľné, ak pri tomto významnom výročí predstavitelia vlády namiesto úcty k odkazu slobody a mieru otvorene kolaborujú s tými, ktorí do Európy vrátili vojnu.

"Je to obrovská hanba a poníženie pre Slovensko, že Robert Fico sa pri tejto príležitosti chodí poklonkovať ruskému totalitnému režimu, ktorý prepadol susednú krajinu, drancuje jej územia a cielene vraždí civilistov. Takéto konanie predstavuje zradu hodnôt slobody a spravodlivosti a má devastačné následky na medzinárodnú reputáciu Slovenska, " doplnila. 

Remišová zároveň uviedla, že od vládnej koalície je vrchol pokrytectva oslavovať víťazstvo nad fašizmom a zároveň sa hlásiť k hajlujúcim extrémistom, ako je Daniel Bombic, ktorého nedávno Najvyšší súd poslal do väzby pre obavy z pokračovania v trestnej činnosti.

"Je drzosťou a urážkou všetkých slušných ľudí neskrývané prepojenie súčasných vládnych predstaviteľov na hajlujúcich extrémistov, ktorým dokonca zabezpečujú právne služby, či poskytujú inú formu pomoci. A je naozaj zarážajúce, že 80. výročie porážky nacizmu si pripomíname v tieni zjavných kontaktov súčasnej vládnej moci na nebezpečných neonacistov," uzatvára Remišová.

HLAS: Dnešný deň by nemal slúžiť na politické hry

Predstavitelia strany HLAS – sociálna demokracia si Deň víťazstva nad fašizmom pripomenuli s úctou voči hrdinom, ktorí bojovali za slobodu. Predseda strany Matúš Šutaj Eštok vyhlásil, že žiaden člen HLAS-u necestoval do Moskvy ani do Kyjeva, pretože podľa neho nejde o to, komu sa zapáčiť, ale o dôstojnú spomienku na obete vojny. Zdôraznil tiež, že tento deň by nemal byť predmetom politických hier.

"Tento deň, 8. máj, nemá slúžiť na to, aby sme ho politicky zneužívali. Nemá slúžiť na to, aby sme sa my, súčasní politici, zviditeľňovali a vyberali si stranu medzi dvoma znepriatelenými krajinami len preto, aby sme sa zapáčili našim voličom. Tento deň má byť tichou spomienkou na hrdinov, ktorí nám vybojovali našu budúcnosť a vďaka ktorým tu dnes môžeme stáť," uviedol Šutaj Eštok.

"Dnes nás však opäť niekto núti vyberať si stranu, vyberať si len jeden názor a tým sa riadiť. Vyberať si, s kým hovoriť môžeme a s kým nie," pokračoval. 

Predseda strany HLAS – sociálna demokracia vyjadril obavy, že sa spoločnosť z minulosti nepoučila. Podľa neho sa opäť šíri nenávisť z verejných tribún, prekrúca sa história a hrdinovia boja za slobodu sú zneužívaní na politické ciele.

Kriticky reagoval aj na nedávne poškodenie pamätníka padlých v Novej Bošáci, ktoré označil za hanebný čin a dôkaz, že časť spoločnosti podlieha manipulácii a stráca kontakt s historickou pravdou.

"Pochopme konečne, že vojaci a vojačky Červenej armády, armády, ktorá nás oslobodila a v ktorej bojovali ako Rusi, tak aj Ukrajinci a ďalšie národy, nemajú nič spoločné s dnešnou vojnou na Ukrajine. Vandal nezneuctil len pamiatku padlých ruských vojakov, zneuctil pamiatku všetkých, vďaka ktorým tu dnes môže byť, žiť a vyjadrovať svoj názor," pripomenul Šutaj Eštok.

Strana HLAS – sociálna demokracia preto apeluje na všetkých ľudí, aby nezabúdali na skutočný odkaz 8. mája. "Utrpenie a stratené životy ľudí počas druhej svetovej vojny nech sú pre nás mementom a výstrahou pred tým, kam až môže zájsť ľudská zloba. Hrdinstvo, obeta a láska k vlasti nech je zase odkazom a pripomienkou dnešného dňa aj pre budúce generácie," uzavrel predseda HLASu.

Progresívne Slovensko: Je dôležité si pripomínať obete

"Nenechajme si ukradnúť našu vlajku, naše pamätníky, ani našu históriu tými, ktorí šíria falošné vlastenectvo a koniec vojny si pripomínajú v Moskve s diktátorom a vojnovým zločincom Putinom, " vyjadril sa Michal Šimečka. 

Predstaviteľ Progresívneho Slovenska Michal Šimečka si dnes (8. mája) spolu s kolegami a kolegyňami pripomenul 80. výročie konca druhej svetovej vojny úctou k padlým hrdinom a hrdinkám, ktorí položili svoje životy v boji proti nacizmu. Zdôraznil, že je našou morálnou povinnosťou neustále si pripomínať cenu mieru a obrovské obete, ktoré boli zaň prinesené.

Zároveň pripomenul, že týmto víťazstvom sa začala nová éra – desaťročia demokracie, slobody a mieru najmä v západnej Európe. Nezabudol však ani na temné obdobie, ktoré nasledovalo – roky komunistickej totality, ktoré sú trvalým mementom toho, že sloboda, demokracia a mier nie sú raz a navždy dané, ale musíme ich aktívne chrániť a brániť.

"Tento deň však patrí predovšetkým spomienke na tých, ktorí položili život pri porážke nacizmu. Tým, že si uctievame ich pamiatku, apelujeme aj na to, aby sa hrôzy druhej svetovej vojny už nikdy neopakovali, aby sa vojenská agresia, utrpenie a ideológia, ktoré ju sprevádzali, nikdy znova nevrátili do Európy, "
pokračuje Šimečka. 

Práve v tomto kontexte považuje za mimoriadne nešťastné, že slovenský predseda vlády si plánuje koniec vojny pripomenúť v Moskve, vzhľadom na vojenskú agresiu a vojnu, ktorú Rusko vedie proti Ukrajine, pričom spôsobuje obrovské utrpenie civilného obyvateľstva.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy