Šrotovné a kurzarbeit ako odpoveď na clá? Podľa expertov ide iba krátkodobé riešenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Naša vláda hľadá riešenia ako reagovať na americká clá. Spomína sa najmä šrotovné ale tiež kurzarbeit. Podľa odborníkov to môže mať len krátkodobý efekt.
Odborníci a automobilky ale žiadajú najmä stabilné podnikateľské prostredie bez politických prekvapení. Premiér tvrdí, že vníma problém slovenských podnikateľov, no dôvody podľa neho treba hľadať v sankciách Európskej únie voči Rusku.
Funkčné nástroje s krátkodobým efektom
Šrotovné na staršie autá či kurzarbeit sú podľa odborníkov vo svojej podstate funkčné nástroje, ale majú len krátkodobý efekt.
"Je to hasenie požiaru, je to pomoc skôr tým slabším, ktorí si nemôžu kúpiť nové auto, ale nerieši to problém našich automobiliek lebo do USA sa vyvážajú najdrahšie autá, " v diskusnej relácii Analýzy 24 sa vyjadril Viliam Páleník z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
"Keď kurzarbeit príde do hry, znamená to 60 percent štát, 20 percent zamestnávateľ a 20 percent zamestnanec. Ale ak on bude mať možnosť zamestnať sa vedľa v Českej republike alebo v Nemecku za normálnych podmienok on tu nezostane, " povedal v diskusii riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.
"Ťažko povedať, ktoré z tých riešení bude optimálne, možno to bude asi z každého rožku trošku, " hovorí viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak.
Zhoršujúce sa podnikateľské prostredie
Automobilky dlhodobo poukazujú na stále zhoršujúce sa podnikateľské prostredie u nás. Viliam Páleník hovorí, že práve to môže zohrať kľúčovú úlohu pri rozhodovaní veľkých firiem či na Slovensku nakoniec zostanú.
"Čo tými vysokými clami chce americká administratíva dosiahnuť? Potrebujú aby európske automobilky postavili fabriky v USA alebo postavili nejaké spoločné podniky alebo niečo podobné. Tie matky našich automobiliek začnú rozmýšľať, keď v USA postavíme závod tak nejaký závod by sme mali utlmiť, alebo postupne zavrieť a začnú rozmýšľať ktorý, " pokračuje Viliam Páleník.
Vysoké ceny energií
Podľa Roberta Fica podnikateľskému prostrediu nepomáhajú vysoké ceny energií, pri ktorých neponúka Európska únia, žiadne praktické riešenia.
"Tlakom na zastavenie energií z východu orgány Európskej únie čisto z politických dôvodov vytvárajú podmienky na ďalšie zvyšovanie cien plynu, čo má dôsledky aj na vývoj cien energií, " vysvetľuje predseda vlády SR Robert Fico.
Ďalšie americké clá
Americký senátor Lindsey Graham pred pár dňami prišiel s návrhom, ktorým chce pritlačiť na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Blízky človek Donalda Trumpa je pripravený presadiť v senáte 500% clá pre krajiny ktoré nakupujú ruskú ropu, plyn či urán.
"Robert Fico jednu ruku naťahuje k Bruselu, aby žiadal pomoc pre naše automobilky a druhou rukou ukazuje našim partnerom vztýčený prostredník, " opisuje predseda strany PS Michal Šimečka.
"Pán premiér by si mal uvedomiť, že sme závislí od Európskej únie. Slovensko tvorí jedno percento HDP celej eur únie- taká je aj naša vyjednávacia pozícia, " doplnil Ondrej Matej.
"Určite je vždy dobré mať diverzifikované zdroje, už 25-percentné sú samozrejme extrémne škodiace. Baviť sa o 500- percentných považujem skôr za výstrelok, " vyjadril sa poslanec NR SR Marián Viskupič.