Oblačno
Bratislava
Alexander
27.2.2024
Desiaty február sa zapíše do histórie. Teploty prekvapili aj otužilcov
Zdielať na

Desiaty február sa zapíše do histórie. Teploty prekvapili aj otužilcov

VRÁBLE/BRATISLAVA / Mimoriadne teplý deň, ktorý možno prekoná aj dlhoročné rekordy. Takto meteorológovia s napätím sledovali túto sobotu. Kým po minulé roky sme v tomto období mali teploty okolo nuly, v minulom storočí neboli výnimky ani teploty mínus 20 stupňov. Dnes sa teplomer šplhal až k plus 20-tim stupňom. To spôsobilo nečakané problémy ovocinárom, ale aj mäsiarom na zabíjačkách. A v rozpakoch dnes boli aj otužilci.

​Krátko pred obedom teplomer ukazoval 14 stupňov. Vo Vrábľoch bolo zaplnené námestie, kde prebiehala tradičná zabíjačka. Teploty prekvapili aj mäsiarov, ktorí pripravovali fašiangové dobroty.  "Musel som klímovať, keď som to vyrábal a muselo to ísť do chladiaku. Inokedy nechám v bdeniach a v priestore," povedal mäsiar Peter Trubíni. 

Už o vyše hodinu sa teploty vyšplhali na16 stupňov. Pán Jozef to využil na prácu v záhrade. "Tulipány idú už vonka, narcis a snežienky sú už vonku," povedal záhradkár Jozef Koprda. Aj na ovocných stromoch sa už odrazilo teplé počasie. Záhradkár preto už mohol strihať jablone a hrušky. 

V Bratislave sa otužovalo

Aj keď máme polovicu februára, teplota v Bratislave už dopoludnia dosahovala 16 stupňov, a preto nebol zlý nápad ísť sa ochladiť do vody na Zlatých pieskoch. Voda mala niečo cez šesť stupňov a teplo prekvapilo aj samotných otužilcov. "V dnešný deň sme zaznamenali mimoriadne teplé počasie, na mnohých staniciach sa budú prepisovať dlhoročné teplotné rekordy," potvrdil meteorológ TV JOJ Róbert Bertoš.

Akcia mala aj charitatívny rozmer, pretože finančným príspevkom si môžete adoptovať posteľ pre ľudí bez domova. "Je to akcia, ktorou chceme vyjadriť solidaritu ľuďom bez domova. My sa otužujeme dnes, ľudia sa otužujú celú zimu. Posteľ znamená bezpečie miesto, kde sa môžu vyspať, ale aj dostať sa z ulice," uviedol riaditeľov Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.