Jasno
27°
Bratislava
Stela
3.10.2023
Ničivá búrka na severe Slovenska: Padali stromy a vypukla energetická kalamita
Zdielať na

Ničivá búrka na severe Slovenska: Padali stromy a vypukla energetická kalamita

ŽILINA / Cez krajný západ Slovenska postupuje ďalej na severovýchod búrkový systém sprevádzaný mimoriadnou bleskovou aktivitou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto rozšíril výstrahy pred búrkami. Informovala o tom na sociálnej sieti a webe. Severom Slovenska sa prehnala silná búrka, viaceré cesty sú neprejazdné.

Silná búrka spôsobila na severe Slovenska energetickú kalamitu

Silná búrka spôsobila v sobotu 26. augusta na severe Slovenska energetickú kalamitu. Bez elektriny bolo viac ako 40-tisíc odberných miest. Mimo prevádzky bolo približne 850 distribučných trafostaníc. Najhoršia situácia bola od Púchova smerom na sever po Váhu. Podľa jeho slov búrka postihla všetky okresy Žilinského kraja

Vzhľadom na intenzitu búrky energetici počítali odborníci s tým, že na vedenia popadali konáre a stromy. "Určite budú potrhané vodiče, poškodené izolátory. Viac budeme vedieť o niekoľko hodín," skonštatoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš. Ako povedal hovorca, pri takomto rozsahu kalamity sa dá predpokladať, že niektorí odberatelia zostanú bez elektriny aj cez noc. "Ale je momentálne zbytočné predbiehať. Do nasadenia pôjdu všetci naši pracovníci, ktorí môžu," uviedol.

​V Považskom Chlmci padnutá strecha poškodila autá

Búrka ničila aj pomníky

V obci Veľké Rovné spadla stará Lipa a poškodila niekoľko hrobov na miestnom cintoríne. 

Najviac výpadkov spôsobili stromy a konáre poopierané alebo popadané na vzdušné vedenia vysokého napätia.

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.