Jasno
21°
Bratislava
Adrián
23.3.2023
LAVÍNY: Nebezpečenstvo je vyhlásené pre všetky pohoria
Zdielať na

LAVÍNY: Nebezpečenstvo je vyhlásené pre všetky pohoria

Zdroj: HZS

BRATISLAVA – Vyhlásený je 2. stupeň lavínového nebezpečenstva pre všetky pohoria. Na svojom webe o tom informovala Horská záchranná služba.

Problémom je opätovné sneženie

Nový a vetrom previaty sneh je jednou z hlavných príčin pri lavínach. V najbližšom čase sa očakáva prírastok 10 až 20 cm nového snehu, ktorý bude silným juhozápadným a neskôr severozápadným vetrom previevaný na záveterné svahy. Obzvlášť pozor si treba dávať na miesta, kde nový sneh napadne na tvrdú až ľadovú staršiu pokrývku, s ktorou nebude dobre previazaný. Už pri malom zaťažení môžete uvoľniť lavínu vo svahoch nad 40 stupňov.

Pozor aj na počasie

Na horách očakávajte sneženie alebo snehové prehánky, zrána na podhorí aj dážď so snehom. V priebehu dňa je hlásené aj výrazné ochladzovanie. Pozor dajte aj na víchricu vo vysokých polohách. Teplota na úrovni 2 000 metrov nad morom je okolo mínus osem stupňov Celzia. V najvyšších polohách sa očakáva prírastok do 20 centimetrov nového snehu. Ten bude naviaty do snehových dosiek a vankúšov rôznej hrúbky a tvrdosti hlavne pod skalnými stenami, v muldách a v úzkych strmých žľaboch. Pri prudkom ochladení povrch snehu stvrdne, v dolinách zľadovatie.

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.