Oblačno
24°
Bratislava
Matúš
21.9.2023
Mŕtvoly na našich hraniciach? Tak končia sny o slobode
Zdielať na

Mŕtvoly na našich hraniciach? Tak končia sny o slobode

Silné mrazy a kopy snehu sa postarali o to, že počet nelegálnych migrantov klesol. Nájdu sa však aj takí, ktorých od nezákonného prechodu extrémne mrazy neodradia. Na jar tak neraz hraničiari nachádzajú len ich kostrové pozostatky.

Tuhá zima sťažuje hraničiarom prácu

Policajti monitorujú okolie slovensko-ukrajinských hraníc dennodenne. Na jednej strane im snehová pokrývka pomáha, pretože stopy migrantov sú dostatočne viditeľné, na druhej im prácu poriadne komplikuje. Niektoré skútrové cesty sa pre nich stávajú neprejazdné.

Na skútroch sa totiž policajti vedia dostať na miesto narušenia hranice približne do hodiny. V prípade poriadneho sneženia by museli použiť snežnice, teda čas by sa z hodiny predĺžil na päť. Teplomer tu pritom v noci ukazuje aj -30 °C. Hraničiari sú v takomto prípade vybavený tzv. schengenským výstrojom určeným do extrémneho počasia.

Prekročiť hranice za každú cenu

Aj napriek takýmto podmienkam a však nájdu odvážlivci, ktorí sa snažia za každú cenu hranice prekročiť. Veľakrát však končia oveľa horšie. "Boli prípady, kedy sa na jar objavili v lesnom poraste kostrové nálezy po neúspešnom prekročení hranice v zimných mesiacoch," informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická.

TV JOJ

Súvisiace články

Najčítanejšie správy