Oblačno
13°
Bratislava
Lea
29.4.2024
Konopný mastičkár Josef Šipoš opäť pred súdom. Sudca rozhodol o takomto treste
Zdielať na

Konopný mastičkár Josef Šipoš opäť pred súdom. Sudca rozhodol o takomto treste

TRNAVA / Prípad Josefa Šípoša, ktorý z marihuany vyrábal liečivé masti, už pozná celé Slovensko. Stal sa symbolom drakonických trestov, ktoré súdy na Slovensku dávajú za takzvané mäkké drogy. Jeho prípad sa ťahá už dlho, naposledy ho krajský súd vrátil okresnému. Vo štvrtok 29. februára sa tak Šípoš opäť postavil pred súd.

​Okresný súd v Trnave vymeral vo štvrtok na hlavnom pojednávaní v medializovanej kauze pestovania konope, známej ako mastičkár, obžalovanému Josefovi Šípošovi trest odňatia slobody vo výške osem rokov so zaradením na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a k tomu trest prepadnutia veci. Rozsudok nie je právoplatný, obhajoba si ponechala zákonnú lehotu 15 dní na vyjadrenie o odvolaní.

V porovnaní s predchádzajúcimi rozsudkami je nižší

Na OS sa pojednávanie vo veci konalo po štvrtý raz, trikrát prípad vrátil Krajský súd Trnava na opätovné prerokovanie. V porovnaní s predchádzajúcimi rozsudkami je aktuálny takmer o polovicu nižší, keď predošlé zneli na 20 a 15 rokov a na prepadnutie majetku. Šípoš vo väzbe strávil takmer tri roky, prepustený bol na slobodu na jeseň 2023.

Kauza je od začiatku široko medializovaná s poukazom najmä na drakonicky vymeraný trest. U Šípoša v roku 2021 v jeho dome v obci Dolné Zelenice v okrese Hlohovec počas policajnej razie zaistili 11 kilogramov konope, o ktorom tvrdil, že ho používa na výrobu mastí a tinktúr pre chorých, vrátane svojich rodičov.

Vypočuli súdneho znalca

Senát vo štvrtok vypočul súdneho znalca, ktorý vypovedal k dodatku k znaleckému posudku vzoriek konope. Uviedol, že vo vzorkách na kriminalisticko-expertízne skúmanie sa nachádzali aj neupotrebiteľné časti ako stonky. Obhajoba žiadala na pojednávaní o vykonanie novej analýzy, ale už vyseparovaných vzoriek, čo by znížilo celkový posudzovaný objem drogy. Podľa nej polícia pri pôvodnej analýze nedodržala vlastnú metodiku na analýzu vzoriek. Súd požiadavku zamietol.

V odôvodnení rozsudku sudca uviedol, že pri trestnom čine nedovolenej výroby psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania alebo obchodovania s nimi je trestná sadzba od 15 do 20 rokov. Súd dospel k záveru, že sú dané okolnosti prípadu, ktoré odôvodňujú umožniť mimoriadny znížený trest až na hranicu ôsmich rokov.

Stotožnil sa s uznesením krajského súdu z roku 2023, kedy bol Josef Šípoš prepustený z väzby na slobodu a kedy konštatoval výnimočné okolnosti prípadu. Išlo o to, že vo väzobnej veci obžalovaného bolo trikrát rozhodnuté prvostupňovým a trikrát odvolacím súdom. "A napriek tým šiestim rozhodnutiam trestnosť obžalovaného nie je právoplatne skončená, hoci ide o jednu väzobnú vec, jeden skutok a jedného obžalovaného. Pokiaľ súdy a súdny systém nie sú schopné vec právoplatne ukončiť, na túto skutočnosť nemôže doplácať obžalovaný tým, že mu bude obmedzená osobná sloboda. Rovnaké skutočnosti viedli súd aj k mimoriadnemu zníženiu trestu," uviedol sudca na hlavnom pojednávaní.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy