Skoro jasno
15°
Bratislava
Urban
25.5.2024
Učiteľka mu nedovolila fajčiť, tak začal byť agresívny. Smrťou sa vyhrážal jej aj spolužiakom
Zdielať na

Učiteľka mu nedovolila fajčiť, tak začal byť agresívny. Smrťou sa vyhrážal jej aj spolužiakom

HORNÝ ZEMPLÍN / Nedovolila mu fajčiť, tak sa jej vyhrážal. Učiteľke povedal, že ju napadne a zabije. Tvrdil i to, že pozabíja aj spolužiakov. Odohralo sa to v škole na východe Slovenska. Policajti vyšetrovanie prípadu ukončili a 16-ročný žiak sa posadí na lavicu obžalovaných - hrozí mu väzenie.

K skutku došlo v jednej zo špeciálnych škôl na Hornom Zemplíne. Žiak (16) mal agresívne prejavy smerovať nielen voči učiteľke, ale aj smerom k spolužiakom. V čase útoku bol žiakom školy necelý mesiac. Podľa slov riaditeľky sa jeho prejavy snažili usmerniť a mierniť. "Avšak z obavy ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiakov a zamestnancov školy i ďalšieho vyhrážania, nebodaj  fyzického útoku, sme boli nútení  jeho výhražné konanie oznámiť polícii," priblížila riaditeľka školy.

Agresivita sa stupňovala

Učiteľku atakoval vulgarizmami, zastrašoval ju zaťatými päsťami a vyhrážal sa, že zabije ju a aj ďalších troch spolužiakov. Učiteľke podľa polície tvrdil, že ak mu vezme mobil, tak ju okamžite napadne a zabije. "Keď učiteľka chlapca upozornila, aby nešiel počas vyučovania fajčiť, mladík začal všetkým vulgárne nadávať a povedal, že ich všetkých pozabíja,"  priblížila Jana Ligdayová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.

Po ukončení policajného vyšetrovania je jasné, že 16-ročný žiak si sadne na lavicu obžalovaných. Prokurátor žiaka obžaloval z dvoch trestných činov, a to z nebezpečného vyhrážania a z vydierania.

V čase incidentu bol chovancom detského domova

Po útoku o jeho ďalšom osude rozhodoval súd a rozhodol o jeho umiestnení v reedukačnom centre. Podľa Jany Kandrikovej, predsedníčky Združenia špeciálnych škôl na Slovensku pre podobné prípady chýba špecializované zariadenie. "Nie vždy tie deti patria do edukačných centier, pretože ak ide o duševné poruchy, ide o zdravotnú poruchu. To znamená, že to dieťa nemá ísť do reedukačného centra, kde hlavným cieľom je prevýchova dieťaťa, ale to dieťa potrebuje výhradne zdravotnícku starostlivosť," vysvetlila Kandriková.

Obžalovaný chlapec má ex offo prideleného advokáta. Za útok na učiteľku a spolužiakov mu hrozí väzenie. "Maloleté dieťa je umiestnené v zariadení na výkon rozhodnutia súdu s nariadenou ústavnou starostlivosťou, ktoré mu poskytuje komplexnú starostlivosť, vrátane zabezpečenia školskej dochádzky," informovala Iveta Dorčáková, vedúca tlačového a komunikačného oddelenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy