Polojasno
Bratislava
Viktor
26.2.2024
Slovenka obvinená z podporovania teroristickej skupiny zostáva vo väzbe
Zdielať na

Slovenka obvinená z podporovania teroristickej skupiny zostáva vo väzbe

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Slovenka Renáta D., ktorá čelí obvineniu z podporovania teroristickej skupiny, zostáva vo väzbe. V utorok 22. augusta o tom rozhodol Najvyšší súd (NS) SR, ktorý vyhovel sťažnosti prokurátora proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) o prepustení obvinenej z väzby.

"Senát 2T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil sťažnosťou prokurátora napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu o prepustení obvinenej Renáty D. z väzby na slobodu a sám vo veci rozhodol o ponechaní obvinenej vo väzbe po podaní obžaloby," priblížila hovorkyňa s tým, že Najvyšší súd väzbu obvinenej nenahradil ani inými miernejšími prostriedkami.

Renátu D. obvinili pre obzvlášť závažné zločiny založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Na Slovensko ju spolu s deťmi dopravili na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje ministerstvo zahraničných vecí.

Ako sa konštatuje v prvom uznesení o väzbe, obvinená sa pravdepodobne na prelome rokov 2014 a 2015 dostala na územie Sýrie s cieľom pripojiť sa k manželovi lekárovi už ako bojovníkovi teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS). Urobila to aj napriek tomu, že deti vystavila nebezpečenstvu v tom čase prebiehajúcej sýrskej občianskej vojny a svojvôli vlády teroristickej skupiny Islamský štát. Počas pôsobenia na rôznych miestach v Sýrii mala spolu s manželom vychovávať obe deti v duchu ideológie radikálneho islamu.

Prípadu sa venuje reportér Rasťo Striško v minisérii dokumentov: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy