Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2022
Šéfa NBS-ky opäť obvinili z podplácania. On to odmieta
Zdielať na

Šéfa NBS-ky opäť obvinili z podplácania. On to odmieta

BRATISLAVA / Národná kriminálna agentúra opäť obvinila guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Obvinenie padlo z dôvodu korupcie.

Správu priniesol ako prvý Denník N. Podľa nich ide o ten istý skutok, pre ktorý generálny prokurátor Maroš Žilinka zastavil Kažimírové stíhanie podľa paragrafu 363. Podľa jeho právneho zástupcu Ondreja Mularčíka sa Kažimír necíti byť vinný a podá sťažnosť. "Toto vznesenie považujeme za nerešpektovanie rozhodnutia generálneho prokurátora, ktorý zrušil pôvodné obvinenie," reagoval právny zástupca guvernéra NBS. Priblížil, že obvinenie vzniesli na tom istom skutkovom základe ako pred rokom. "Pán guvernér sa necíti byť vinný, v lehote podá sťažnosť voči uzneseniu," doplnil Mularčík.

Aby nedošlo k zmareniu alebo k sťaženiu objasnenia a vyšetrenia prípadu, polícia bližšie informácie neposkytuje. "V tejto trestnej veci prebieha vyšetrovanie a vykonávajú sa procesné úkony," uviedol Michal Slivka z Prezídia Policajného zboru.

"Obvinenie, že som mal podplácať vysokého úradníka FS je absolútna lož. Na mojom stanovisku a postoji sa nič nemení ani po dnešku. nespáchal som žiadny trestný čin. Nevykonával som činnosti, na ktoré som nemal oprávnenie a neovplyvňoval som žiadne konania," uviedla v stanovisku Národná banka Slovenska.

K celej veci sa vyjadrili aj politici. Ako povedal poslanecNR SR Juraj Šeliga, dúfa, že v hre opäť nebude paragraf 363. "Máme to predsa v programovom vyhlásení vlády, to sa nemôže niekto len tak rozhodnúť, že sa mu to zrazu nepáči," povedala poslankyňa Mária Kolíková.

Obvinenie už raz bolo zrušené

Žilinka obvinenie Kažimírovi zrušil v júni tohto roku. V prípade trestnej veci obvineného Kažimíra prvý námestník Generálneho prokurátora rozhodol tak, že v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušil prostredníctvom paragrafu 363 rozhodnutie špeciálneho prokurátora, ktorým zamietol sťažnosť obvineného proti uzneseniu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry SR o vznesení obvinenia.

Obvinenie Kažimíra vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného"Stíhania založené len na výpovedi korunného svedka výmenou za beztrestnosť a iné výhody vyžaduje od konajúcich orgánov obozretnosť, a to najmä z pohľadu, či sú dané výpovede konzistentné,“ doplnil Kandera.

Akcia Mýtnik

Kažimír bol v auguste minulého roku vypovedať na NAKA ako svedok v akcii Mýtnik. Bývalý prezident Finančnej správy SR František Imrecze ho totiž vo svojej výpovedi a svedeckých priznaniach označil ako ministra, ktorému bol daný úplatok vo výške 150-tisíc eur preto, aby po politickej línii dostal podporu na nákup informačného systému e-kasa.  "Nie som si vedomý, že by som páchal trestnú činnosť. Na ničom som sa nepodieľal a neprehliadal," uviedol Kažimír.

Prípady, v ktorých je spomínaný guvernér NBS Peter Kažimír priamo obvinenými vyššie spomínanými osobami, sú mimoriadne závažné. Majú odkrývať rozsiahlu korupciu v štátnych inštitúciách pri miliónových nákupoch informačných technológií pre finančnú správu, daňovú správu a daňových kriminalistov. 

Súvisiace články

Najčítanejšie