Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
NAKA si posvietila na korupciu na STK. V putách skončili viacerí muži, jeden z nich je mestským poslancom
Zdielať na

NAKA si posvietila na korupciu na STK. V putách skončili viacerí muži, jeden z nich je mestským poslancom

HORNÝ ZEMPLÍN / Veľká protikorupčná akcia príslušníkov NAKY. Posvietili si na korupciu na STK. Na Hornom Zemplíne skončilo s obvinením na krku 35 ľudí. Medzi nimi aj technici, ktorí mali za úplatky vydávať potvrdenia o kontrolách, aj keď vozidlá nespĺňali podmienky. Medzi obvinenými je aj poslanec mestského zastupiteľstva.

Príslušníci NAKA prišli do areálu jednej zo staníc TK v skorých ranných hodinách. Priviedlo ich tam podozrenie z korupčného správania. V prípade je začaté trestné stíhanie pre pokračovací zločin prijímania úplatku a tiež pre prečin podplácania. Podľa zistení polície ku skutku malo dochádzať najmenej od januára tohto roka. Do problémov sa dostali technici.

"V súvislosti s vykonávaním kontrol, mali prijať najmenej od 32 osôb finančné úplatky v rôznej výške za to, že na kontrolovaných motorových vozidlách vykonali kontrolu a vydali potvrdenia o jej absolvovaní a to aj napriek tomu, že vozidlá nespĺňali podmienky na premávku na pozemných komunikáciách," povedal hovorca PPZ SR Michal Slivka. 

Z toho, čo sa stalo, je vedenie formy v šoku. Dozvedeli sme sa, že iba deň pred zásahom NAKY zamestnanci absolvovali školenie o tom, ako postupovať vo firemných záležitostiach. "Som prekvapený a naštvaný. Ako firma máme protikorupčné normy, protikorupčné pravidlá, pravidelné školenia a napriek tomu pre niektorých ľudí, zdá sa, peniaze sú väčšou prioritou," uviedol konateľ spoločnosti.

Policajti dovedna obvinili 35 ľudí. Z toho 32 osôb malo podplácať a traja ľudia mali ako technici úplatky prijímať. Medzi obvinenými je aj poslanec mestského zastupiteľstva jedného z miest na severovýchode. Pýtali sme sa ho, ako sa na situáciu pozerá aj vzhľadom na výkon verejnej funkcie. "Ťažko odpovedať na túto otázku, je to ešte dosť horúce, je to v rámci vyšetrovania, musíme počkať na stanovisko aj súdu," povedal poslanec MsZ. 

Po výsluchoch boli zadržané osoby prepustené na slobodu. Pre technikov to však nie sú iba problémy so zákonom. Prišli tiež o prácu. "Keďže máme nulovú toleranciu na korupciu, so zamestnancami sme rozviazali pracovný pomer hneď v ten deň," uviedol konateľ spoločnosti. A o prácu na stanici kontroly prišiel po razii NAKY aj mestský poslanec. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy