Skoro jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Prvá viceprezidentka policajného zboru Jana Maškarová vypovedá na NAKA. Jej meno sa skloňuje vo viacerých kauzách
Zdielať na

Prvá viceprezidentka policajného zboru Jana Maškarová vypovedá na NAKA. Jej meno sa skloňuje vo viacerých kauzách

Archívne video

BRATISLAVA / Prvá viceprezidentka policajného zboru Jana Maškarová dopoludnia vypovedala v prípade Očistec. Podľa informácií TV JOJ NAKA od 9:00 realizovala výsluch viceprezidentky v súvislosti so zásahom NAKA spred štyroch rokov proti zločineckej skupine Takáčovci. Maškarová v tom čase po robila na NAKA v Národnej protizločineckej jednotke ako riaditeľka expozitúry Bratislava. Keď koncom januára 2017 vykonala protizločinecká jednotka rozsiahle zatýkanie v rámci akcie Aladin, jedna z osôb na polícií neskončila, lebo v čase zásahu nebola doma. Následne sa muž ohlásiil dobrovoľne na polícii.

Šéfku bratislavskej jednotky o tom údajne informoval jej nadriadený, vtedajší riaditeľ NAKA Peter Hraško s tým, že podozrivý sa dostaví sám na výsluch. Tak sa aj následne stalo. Hraško je dnes jeden z trestne stíhaných top funkcionárov polície, podozrivý z brania úplatkov. Vyšetrovatelia, teda zrejme potrebujú objasniť, ako to s uvedením podozrivým bolo, keďže sa vyhol zatknutiu kukláčov. A či za tým nebolo niečo viac, ako len náhoda. Výsluch viceprezidentky bol len krátky, trval približne hodinu.


Obhajca obvineného Petra Hraška, bývalého šéfa NAKA, Ľubomír Hlbočan po výsluchu uviedol, že nešlo o žiadnu okolnosť, ktorá by bola významná v stíhaní jeho klienta.


Maškarovej meno sa vo svedeckých výpovediach svedkov aj obvinených v prípadoch Očistec aj Judáš spomína viackrát


Maškarovej meno sa spomína v Očistci napríklad v súvislosti s trestne stíhaním a dnes korunným svedkom v kauze Ľudovítom Makóom. Makó sa podľa minuloročného výsluchu Františka Böhma s Janou Maškarovou poznal. Böhm takto vypovedal počas výsluchu, keď ho vyšetrovacie orgány po zadržaní mali krátko v kolúznej väzbe. Böhma sa na vzťahy policajnej top funkcionárky s vtedajším šéfom daňových kriminalistov pýtal obhajca nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, Eugen Cimmerman. Böhm na ich vzťah odpovedal takto: "O tom viem len od Ľudovíta Makóa. Viem, že sa poznajú, ale do akej hĺbky tak o tom neviem." Cimmermana tiež zaujímalo či s Makóom riešila dáke veci, na čo Böhm obhajcovi odpovedal, že sa o nej nebavili.

Pre policajnú šéfku ale v súvislosti s vyšetrovaním údajného rozsiahleho škandalózneho korumpovania už bývalých top funkcionárov polície, finančnej správy, prokuratúry aj SIS nie je nič výnimočne, že sa jej meno objavuje pri výsluchoch svedkov či obvinených. Jej meno spomínal pri výsluchu po zadržaní aj obvinený prezident polície Milan Lúčanský. Uviedol ju pri výpovedi ku policajtom Norbert Pakši a Jozef Rehák s tým, že prvá viceprezidentka chcela riešiť vynášanie policajných informácií a podozrenia smerovali práve na Reháka, ku ktorému vraj mala veľkú nedôveru.

Rovnako ju Lúčanský pri výsluchu v Judáši spomenul v súvislosti s vyšetrovaním jednej bitky v centre Bratislavy, kde František Böhm mal vážne zraniiť istého chlapca. Lúčanský údajne vtedy požiadal viceprezidentku Maškarovú, aby incident polícia dôsledne vyšetrila, lebo zo strany obvineného Böhma zrejme budú rôzne tlaky. Böhm sa počas trestného konania pred časom zastrelil, čím NAKA prišla k o dôležitého svedka vo viacerých trestných konaniach.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy