Vodiči, zbystrite pozornosť: Zásadná zmena dopravných predpisov u našich severných susedov

Vodiči, zbystrite pozornosť: Zásadná zmena dopravných predpisov u našich severných susedov

POĽSKO / Pokiaľ často jazdíte za našu severnú hranicu, mali by ste zbystriť pozornosť. Zmenili sa tam dopravné predpisy. Policajti vám môžu dať pokutu za to, že pri zastavení nemáte ruky na volante, ale aj za to, že ste na policajta drzí.

Ak nedržíte pri zastavení policajtom ruky na volante, páchate tým priestupok. Presne tak by ste pochodili pri bežnej cestnej kontrole u našich poľských susedov. Podobne ako v spojených štátoch.

"Jednu ruku mal tento vodič vo vrecku, čo nesmie. Ide o našu bezpečnosť, my nevieme, aké má zámery, či nie je napríklad v pátraní, alebo či nám nechce ublížiť," uviedol dopravný policajt jednotky "SPEED" Dawid Wolski. O tomto právnom predpise pritom netušia ani mnohí Poliaci. Policajti ich však za to môžu potrestať. "Za taký čin môže policajt udeliť pokutu do 500 zlotých," vyjadril sa hovorca polície Sebastian Gleń.

Naše právne predpisy pritom túto povinnosť neukladajú. Ak vám to teda neprikáže policajt.  "Pri kontrole je vodič povinný sa riadiť pokynmi policajta. Povinnosti vodiča, aké poznáme z amerických filmov na Slovensku neplatia," povedal hovorca PPZ SR Michal Slivka.

Nejde pritom o jedinú zmenu. V rámci nových predpisov sú vodiči povinní vytvoriť v zápche núdzový pruh a zavádza sa aj povinnosť striedavého radenia sa. Voči policajtom sa neoplatí byť ani drzý. "Rovnako sa zmenilo aj to, že policajti najnovšie môžu zastavovať vozidlá aj na nebezpečných miestach. Ako napríklad tam, kde je zákaz státia, priechod pre chodcov, alebo autobusová zastávka," zhrnul Gleń.

"Odporúčame naším občanom, aby boli k príslušníkom policajného zboru Poľskej republiky slušní, neboli drzí, ani arogantní. Z dôvodu toho, že nová vyhláška dovoľuje postihovať vodičov aj za takéto arogantné chovanie," skonštatoval generálny konzul SR v Krakove Tomáš Kašaj. Časť novely začala pritom platiť už začiatkom novembra, ďalšie právne predpisy vstupujú do platnosti už 5. decembra.

Podobnú archívnu reportáž si môžete pozrieť tu:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí