Pod hrozbou bitky brával spolužiakovi desiatu. Chlapec sa dostal až pred sudcu

Pod hrozbou bitky brával spolužiakovi desiatu. Chlapec sa dostal až pred sudcu

BANSKÁ BYSTRICA / Banskobystrickí sudcovia rozhodovali v prípade lúpeže v základnej škole v Lučenci. Bývalého žiaka odsúdili za to, že pod hrozbou bitky brával spolužiakovi desiatu. Lukášovi za to hrozilo 7 až 12-ročné väzenie, keďže mal v tom čase len 14 rokov, trest by bol polovičný.

Mladík sa pre ulúpené desiatové občerstvenie dostal až na súd na lavicu obžalovaných. Dnes už 16-ročný tínedžer mal podľa rozsudku olúpiť mladšieho spolužiaka o desiatu, ktorú mu do školy pripravovali rodičia. Spolužiakovi na základnej škole sa mal takto vyhrážať bitkou niekoľko mesiacov.

"Pýtal som si, ale nikdy nie pod nátlakom," povedal pred súdom obžalovaný Lukáš. Mamu obete školského šikanovania upozornili spolužiačky, rodičia podali trestné oznámenie a Lukáša prokurátor žaloval za lúpež. "Je mi to ľúto, ak si to zobral vážne," dodal. 

"Ako mladistvému mu bol uložený 2-ročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom jeho výkonu a určením skúšobnej doby v trvaní 2 rokov," rozhodol Krajský súd v Banskej Bystrici. 

"Prokuratúra považuje rozsudok za správny a zákonný," povedal krajský hovorca prokuratúry Ivan Vozár. Trestný čin šikanovania v našom trestnom zákone nenájdeme.

"Podľa okolností prípadov môže ísť o trestný čin vydierania, krádeže, či lúpeže," vysvetľuje právnik Michal Ševčík. Všetko sa odohralo na základnej škole, odsúdený Lukáš mal vtedy 14 rokov a teda bol trestne zodpovedný. Túto mladícku nerozvážnosti si v odpise registra trestom ponesie so sebou celý život. 

Pozrite si archívnu reportáž o podobnom prípade: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:50 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
12:35 TOP STAR
10:50 Letecké katastrofy XIV.
12:05 Profesionáli II.
13:00 Simpsonovci IX.
10:40 Nákupné maniačky
12:00 Pod povrchom
13:05 Ochrana svedkov IV.
11:45 Bob staviteľ XV. - XVIII.
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
11:05 Překvapení
12:55 Poslední čas na lásku
14:35 Cesta za králem trollů