Pojednávanie o zmenkách bude bez Kočnera. Požiadal o konanie v jeho neprítomnosti

16.07.2019 14:33 Noviny.sk Krimi

Pojednávanie o zmenkách bude bez Kočnera. Požiadal o konanie v jeho neprítomnosti

BRATISLAVA / Podľa informácií TV JOJ obhajca Mariana Kočnera v utorok osobne doručil na Špecializovaný trestný súd žiadosť o konanie pojednávania v kauze zmenky za neprítomnosti Mariana Kočnera. Kauzu údajného falšovania miliónových zmeniek začne Špecializovaný trestný súd v Pezinku pojednávať v júli.

"Dňa 16.7.2019 obhajca obžalovaného Mgr. M.K. osobne doručil na Špecializovaný trestný súd v Pezinku žiadosť obžalovaného o konanie v jeho neprítomnosti na všetkých šesť pojednávacích dní. (22,23,24,29,30,31.júl 2019). Predseda senátu zobral túto žiadosť na vedomie a plánuje zrušiť predvádzanie obžalovaného z Ústavu na výkon väzby na hlavné pojednávanie," uviedla pre TV JOJ hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

TV JOJ kontaktovala aj obhajcov Mariana Kočnera. "Vzhľadom k tomu, že nám je sústavne prideľovaná miestnosť č. 4 v Ústave na výkon väzby Leopoldov, existuje naďalej dôvodné podozrenie o nezákonnom monitorovaní komunikácie obhajcov s obžalovaným Marianom Kočnerom. Za týchto okolností nevieme reálne vykonávať právo na obhajobu," reagoval obhajca Kočnera Michal Mandzák. 

"Obhajoba pristúpila k zabezpečeniu vlastných znaleckých posudkov, pretože závery znalcov pribratých vyšetrovateľom považujeme za zjavne nesprávne, čo vyplýva i z toho, že písmoznalkyňa Straková si pomýlila originál s kópiou a ekonomická znalkyňa Ing. Balkovičová pojednáva vo svojom posudku o zmenke vystavenej na volebné obdobie, čo je ekonomický i právny nezmysel," dodal Mandzák.

Kauzu údajného falšovania miliónových zmeniek začne Špecializovaný trestný súd v Pezinku pojednávať nakoniec až v júli. Prvé pojednávanie bolo v tejto veci pôvodne vytýčené na 20. júna. Súd ale tento termín zrušil. Pojednávať sa tak začne 22. júla, následne je ešte v júli v tejto veci vytýčených päť pojednávacích dní.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v trestnej veci falšovania miliónových zmeniek obžalobu ešte v marci. Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný Marian Kočner a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko. 

Rusko pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, "nebola by TV Markíza". Podľa neho je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie. "Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila," uviedol Pavol Rusko s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bola podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr po splnení stanovených podmienok. Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. "Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať," dodal Pavol R.

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera. Vyplatiť ich mali práve Pavol Rusko a spoločnosť Markíza Slovakia. Markíza počas súdnych konaní dlhodobo spochybňovala pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

​Kočnerova firma zmenky vytiahla nedávno a tvrdí, že sú pravé. Pravosť preukazuje posudkami, ktoré si nechal Marian Kočner vypracovať v zahraničí.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:20 Súdna sieň
11:25 Aféry
09:30 Simpsonovci I.
10:00 Najlepšie svetové videá V.
11:15 Áno, šéfe USA II.
09:50 Nákupné maniačky
11:10 UHÁDNI MÔJ VEK
12:20 Vražedné Miami
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
08:45 Martin a Venuše
10:35 Góóól! III.
12:20 Princ Krasoň