Posun v kauze zmeniek TV Markíza. Podľa posudku sú falošné

Posun v kauze zmeniek TV Markíza. Podľa posudku sú falošné

BRATISLAVA / V prípade zmeniek TV Markíza, o ktoré sa sporí Marián Kočner a Pavol Rusko nastal výrazný posun. Právni zástupcovia TV Markíza disponujú znaleckým posudkom, podľa ktorého podpis Pavla Ruska nie je taký starý, ako tvrdí. Televízia JOJ dostala posudok k nahliadnutiu.

Písmoznalkyňa na základe požiadavky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) dospela k záveru, že zmenky sú falošné. V spore Mariána Kočnera a Pavla Ruska o zmenky TV Markíza v hodnote jednej zmenky 500 miliónov korún a druhej zmenky na sumu 26 190 000 eur nastal výrazný posun. Právni zástupcovia televízie disponujú posudkom znalkyne, ktorý má dokazovať, že podpis Pavla Ruska nie je starší ako z roku 2013. 

Znalkyňa preskúmala viac ako 300 podpisov Pavla Ruska. Na základe toho mohla zistiť, ako sa Ruskov podpis zmenil v priebehu 19993 až 2013. 

Podľa dokumentu, ktorý dostala televízie JOJ k nahliadnutiu je zo znaleckého posudku zrejmé, že: "podpisy za vystaviteľa aj za avala na sporných zmenkách vyhotovil Pavol Rusko. Tieto podpisy na sporných zmenkách neboli vyhotovené dňa 11.6.2000, Uvedené podpisy boli vyhotovené po roku 2013."

"Závery nestrannej znalkyne potvrdzujú tvrdenie Markízy, že zmenky nie sú pravé, čo bolo podporené znaleckými stanoviskami, ktoré Markíza predložila už v civilnom konaní. Nezávislý znalecký posudok pripravený pre NAKA bude mať kľúčový vplyv na ďalšie konanie," uviedol Daniel Lipšic, právny zástupca Markízy v trestnom konaní. 

Analýza rukopisu je podľa Lipšica veľmi presvedčivý spôsob, ako odborne preskúmať údajné sporné zmenky vzhľadom na dlhé obdobie, ktoré uplynulo od ich údajného podpísania. "Podpis individuálnej osoby sa v priebehu času mení. Pri porovnaní podpisov na údajných zmenkách so stovkami podpisov Ruska zoradených chronologicky do časovej osi bolo možné presvedčivo určiť obdobie, kedy tieto podpisy vznikli. Na tomto základne nestranný znalec jasne dospel k záveru, že boli vytvorené po roku 2013, čo nie je ani náhodou v blízkosti času, kedy obvinený hovoril o vytvorení zmeniek," dodal Lipšic. 

Žiadosť o prepustenie z väzby

Marián Kočner podal minulý týždeň už druhú žiadosť o prepustenie z väzby. Televízii JOJ potvrdil jeho advokát Martin Pohovej. "Klient podal žiadosť o prepustenie z väzby z dôvodov prieťahov v konaní zo strany vyšetrovacích orgánov," uviedol. Nie je ale optimistický."Vzhľadom k tomu, že väzbu pre nášho klienta považujeme za účelovú, predpokladáme, že klientovi bude vznesené ďalšie obvinenie. Nevieme, pre akú trestnú vec, ale je zrejmé, že polícia chce klienta účelovo držať vo väzbe," povedal Pohovej pre TV JOJ. O žiadosti bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici vo štvrtok o 10.00

Kočner chcel zmenky podrobiť znaleckému skúmaniu

Marian Kočner si nárokuje preplatenie miliónových zmeniek od televízie Markíza, ktoré odovzdal 8. októbra. Originály zmeniek od neho požadovali orgány činné v trestnom konaní po tom, ako ho v tejto kauze obvinili spolu s Pavlom Ruskom. Kočner tvrdil, že zmenky z roku 2000 sú pravé a chcel ich podrobiť znaleckému skúmaniu. Problém nastal v momente, keď mu takéto skúmanie zakázal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Znalecké dokazovanie tak nezrealizoval. Mechanický odborný zásah do troch cenín neumožnil dozorový prokurátor ktorý chce Kočnerovi aj Ruskovi sám preukázať, že zmenky sfalšovali v snahe spôsobiť ekonomický delikt v rozsahu desiatok miliónov eur televíznej spoločnosti. "Znamená to, že sme vyvrátili akékoľvek podozrenia, ktoré mal Úrad špeciálnej prokuratúry, respektíve poškodená spoločnosť Markíza, že zmenky nebudú vrátené, že sú znehodnotené a predpokladáme, že súd začne v danej veci konať," komentoval v októbri odovzdanie zmeniek advokát Mariana Kočnera Michal Mandzák. Ide o dve zmenky na sumu spolu 500 miliónov korún a jednu zmenku na sumu 26 190 000 eur.

Kočner sa vyjadril, že zmenky odovzdá, až keď ich znalci v zahraničí preskúmajú. Kočnerov advokát Michal Mandzák pre TV JOJ uviedol: "Očakávame, že orgány činné v trestnom konaní teraz originály zmeniek podrobia odbornému znaleckému skúmaniu, pri ktorom pravdepodobne dôjde k fyzickému zásahu do týchto cenín. Krok nášho klienta jednoznačne preukazuje to, že zmenky sú originálne. Tak ako predtým aj dnes tvrdím, že väzobné stíhanie môjho klienta nemá opodstatnenie. K falšovaniu zmeniek nedošlo. Pán Kočner ani nemaril spravodlivosť."

TV JOJ oslovila aj advokátov televíznej spoločnosti, ktorí uviedli, že už v utorok pôjdu nazrieť do spisu, aby zistili, aké zmenky sa nachádzajú v trezore súdu. "Mám za to, že ak sa zmenky nachádzajú v trezore súdu, je priestor na to, aby boli podrobené dôkladnému znaleckému skúmaniu a tak je možné potvrdiť alebo vyvrátiť, že ide o podvrh," uviedol Tomáš Kamenec, právny zástupca spoločnosti Markíza Slovakia s.r.o.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
06:15 Nevinní
07:25 Panelák VII.
08:30 Simpsonovci IX.
06:00 Prvé oddelenie
06:20 Prvé oddelenie
06:45 Kutyil s.r.o. II.
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
06:35 Zoolander
07:55 Kde je Albert?
09:30 Henry ze zkumavky