Jasno
-3°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Rekordný úlovok nelegálne vyrobených cigariet, ide o 10 a pol milióna kusov
Zdielať na

Rekordný úlovok nelegálne vyrobených cigariet, ide o 10 a pol milióna kusov

BRATISLAVA / Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zaistili rekordné množstvo nelegálne vyrobených cigariet, uviedol na brífingu prezident finančnej správy František Imrecze s tým, že ide o nelegálne cigarety renomovanej značky, ktorá sa často predáva na Slovenskom trhu.

"Naše odhalenia doteraz boli hlavne v čínskych alebo iných ázijských značkách, ktoré boli na Slovensku neznáme," uviedol Imrecze. Nelegálnu výrobu a distribúciu cigariet prevádzkovali páchatelia v Revúcej a jej okolí. Spolu Kriminálny úrad finančnej správy a colné úrady zaistili desať a pol milióna cigariet a šesť ton tabakovej suroviny.

"Celkový zastavený únik na spotrebných daniach a DPH má zatiaľ predbežne vykalkulovanú hodnotu päť miliónov eur," dodal Imrecze. Podľa Imreczeho existuje pri takýchto cigaretách vyššie zdravotné riziko, keďže môžu obsahovať látky, ktoré v legálnych cigaretách nie sú. Cigarety neboli určené na slovenský trh ale prevažne do západnej Európy, kam ich prepravovali spolu s nákladom dreva.

Podľa riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa pracovali príslušníci na tomto prípade približne pol roka, pričom sa na akcii zúčastnilo 50 až 70 osôb. "Pri akcii boli zaistené aj dve osoby zo Slovenska, ktoré sú momentálne v cele predbežného zadržania," povedal s tým, že vyšetrovateľ pre ne navrhol väzbu. "Hrozí im výška trestu až 12 rokov," dodal.

"Informácie, ktoré sme čerpali, sme nemali len z našich operatívnych zdrojov, ale úzko sme spolupracovali aj s Europolom a s OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom)," zdôraznil Makó. Výroba cigariet podľa neho fungovala pol roka až osem mesiacov, pričom v podobných prípadoch sieť páchateľov siaha vždy zo zahraničia. "A takým základným znakom sú vždy Ukrajinci a Bulhari," povedal. Zaistené cigarety budú v zmysle zákona zlikvidované.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie