Skoro jasno
23°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2024
Behan nebol prvý, kto utiekol z Leopoldova. Toto sú jeho predchodcovia
Zdielať na
Krimi

Behan nebol prvý, kto utiekol z Leopoldova. Toto sú jeho predchodcovia

LEOPOLDOV / Ľubomíra Behana, ktorý ušiel z leopoldovskej väznice chytila polícia v noci z piatka na sobotu. Ukrýval sa u svojho otca v obci Ostrov v okrese Piešťany. Dvadsaťštyriročný Behan ušiel z Leopoldova 2. júna. Nebol však prvý, ktorému sa podarilo z tejto väznice uniknúť.

Prvým odsúdeným, ktorému sa podaril útek z väzenia v Leopoldove, bol 28-ročný Juraj Chomica z myjavských kopaníc. Utiekol pred 160 rokmi, v júni 1856.

Bolo to krátko po zmene pôvodne protitureckej pevnosti na väznicu. Chomica bol odsúdený na sedem rokov za krádeže, chytili ho dva dni po úteku.

Archív Leopoldova

Uvádza to publikácia Príbeh Leopoldova, ktorú pri príležitosti 160. výročia väznice len pred pár dňami vydal Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove. Autor Juraj Hladký sa pri jej písaní opieral o množstvo archívnych dokumentov.

Zatiaľ posledným väzňom, ktorý sa dostal nelegálne na slobodu, bol Ľubomír Behan, ktorého po štyroch mesiacoch na úteku zadržali policajti v sobotu v Ostrove pri Piešťanoch. Na rozdiel od Chomicu nemusel prekonávať múry pevnosti, keďže pracoval z ich vonkajšej strany.

Aj keď väznica v Leopoldove patrila vždy k tým najprísnejšie stráženým, Chomica mal počas jej 160-ročnej histórie viacerých nasledovníkov. Niektorým sa útek vydaril, niektorých dozorcovia pri pokuse dostať sa na slobodu zadržali, niektorí za svoju trúfalosť zaplatili životom.

Najväčšia tragédia

Na najväčšiu tragédiu v histórii slovenského väzenstva sa zmenil útek skupiny väzňov pred 25 rokmi, 23. novembra 1991. Odsúdení Ondrej Harvan, Dalibor Bajger, Tibor Polgári, Vladimír Duda, Miloš Uriga, Bartolomej Botoš a Vladislav Fedák sa na slobodu dostali za cenu zavraždenia piatich väzenských dozorcov.

Na slobode boli približne 20 hodín, potom policajti v spolupráci so špeciálnymi jednotkami všetkých pochytali. Odsúdení boli na dlhoročné tresty odňatia slobody, dnes už niektorým z nich trest uplynul. Harvan sa krátko po vynesení rozsudku v cele obesil.

Po leopoldovskej tragédii sa v slovenských väzniciach sprísnili bezpečnostné opatrenia. Leopoldovskú pevnosť začali stavať v roku 1665 podľa vtedy najmodernejšieho systému. Stavalo ju asi tritisíc remeselníkov a robotníkov, ktorí sa pri pevnosti aj usadili, čím položili základ pre vznik terajšieho mesta Leopoldov. Po strate vojenského významu bol objekt v roku 1856 prebudovaný na väznicu a tomuto účelu slúži dodnes.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy