Skoro jasno
20°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Kedy môžu policajti zabaviť šoférovi vodičák?
Zdielať na
Krimi

Kedy môžu policajti zabaviť šoférovi vodičák?

BRATISLAVA / V obľúbenej rubrike Ako to nespackať na vaše otázky odpovedá policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Vodič na mokrej ceste dostal šmyk, prešiel do protismeru a narazil do druhého vozidla.  V ňom sa ľahko zranila jedna osoba. Policajt dychovou skúškou u vodičov požitie alkoholu nezistil, následne vodičovi, ktorý nehodu zavinil, vzal vodičský preukaz. Diváka zaujíma prečo. 

"Priestupku sa dopustí ten, kto poruší pravidlá cestnej premávky takým spôsobom, že vznikne dopravná nehoda, pri ktorej sa inému ublíži na zdraví alebo sa inému spôsobí škoda na majetku. Za uvedený priestupok zákonodarca umožňuje správnemu orgánu uložiť pokutu od 150 do 800 eur a zákaz činnosti až do troch rokov. Postup polície v tomto prípade bol plne zákonný a správny," pripomenul Ábel. 

​To znamená, že policajt môže vodičský preukaz zadržať nielen za zistenie požitia alkoholu, ale za každý priestupok, za ktorý zákon o cestnej premávke umožňuje uložiť trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá.   

Cestovanie po poli

Ďalšiemu vodičovi bol zadržaný vodičský preukaz. Pýta sa preto, či môže jazdiť do práce na aute, keď jeho jazda je výlučne po poli a po lese a nikde nepretína účelovú ani miestnu komunikáciu.

"Pri  jazde no poli alebo v lese, nie je potrebné mať vodičské oprávnenie, pretože cestnou premávkou sa rozumie užívanie diaľnic, rýchlostných ciest, miestnych komunikácií a účelových ciest. Použitie motorového vozidla musí byť v súlade so zákonom, so súhlasom majiteľa alebo oprávnenej osoby, ale určite nie na využívanie k ceste do práce po poliach a lesoch," varuje Ábel. 

Populárne LED pásy

LED pásy vo svetlometoch sú stále populárnejšie. Náš divák si ich chce doplniť do vozidla, ktoré nimi nebolo vybavené. Zaujíma ho preto či si ich musí dať zapísať do technického preukazu.

"Denné prevádzkové svietidlá môžu byť doplnené i na tie vozidlá, ktoré nimi neboli pôvodne vybavené. Vybavenie vozidla dennými prevádzkovými svietidlami nemusí byť zapísané v osvedčení o evidencií vozidla. Teda ani v malom ani veľkom technickom preukaze," uzavrel Ábel. 

Súvisiace články

Najčítanejšie