Tínedžer nesmie šoférovať auto ani po poľnej ceste

30.05.2016 10:46 Noviny.sk Krimi

Tínedžer nesmie šoférovať auto ani po poľnej ceste

BRATISLAVA / V obľúbenej rubrike Ako to nespackať na vaše otázky odpovedá policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Čitateľka sa pýta, či môže jej 15-ročný syn šoférovať auto po poľnej ceste. "Nie je to možné. Vodič musí mať príslušné oprávnenie, aby mohol viezť auto. A motorovým vozidlom môžeme jazdiť len po pozemných komunikáciách. Viezť auto po iných ako pozemných komunikáciách môžem len vtedy, ak sa jedná o výnimku (športové, kultúrne podujatie)," hovorí policajný viceprezident Ábel.

Bezdôvodné zastavenie

Tomáš sa pýta, či má právo po bezdôvodnom zastavení hliadkou, vyžiadať si úradný záznam o kontrole a zistiť dôvod zastavenia. "Polícia nikdy nezastavujú autá bezdôvodne. Polícia má právo zastaviť šoféra motorového vozidla. Šoférovi by mal vysvetliť dôvod zastavenia," povedal Ábel.

Státie na zastávke

Čitateľ sa pýta, či ho môže pokutovať policajt, ak stojí na zastávke s označením, že je pre autobus, ktorá je označená len logom prepravcu s názvom zastávka a nie dopravnou značkou podľa zákona.

"Rozlišujeme  miesta pre hromadnú prepravu osôb pre autobusy tak, že sú označené v kombinácii takzvaným označníkom (zastávka nažlto nafarbená) a dopravnou značkou, ktorá označuje miesto určené pre hromadnú dopravu osôb. Pokiaľ je tam ten označník, tak tridsať metrov pred ním človek nesmie zastaviť a stáť. Ak je to kombinácia dopravná značka a označník, tak od dopravnej značky nesmie zastaviť a stáť a za označníkom 5 metrov," dodáva Ábel.

V štúdiu KRIMI novín bol viceprezident Ľubomír Ábel:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:35 NAŠI
09:15 NAŠI
09:55 Dovidenia, stará mama!
08:00 NOVÁ ZÁHRADA
09:20 NA CHALUPE
10:40 NOVÉ BÝVANIE
08:15 Áno, šéfe! USA V.
09:40 Áno, šéfe! USA V.
10:45 Učitelia v utajení PREMIÉRA
08:50 Rapotáčik 2
09:00 Hanička a Murko pre najmenších
09:10 Ocko hrdina
07:50 Vlčí volání
09:55 Kapitán Mike křižuje Ameriku
11:40 Kde je Albert?