Ukrajinec chcel prepašovať na Slovensko 50 kilogramov nerastov za 200-tisíc eur

Ukrajinec chcel prepašovať na Slovensko 50 kilogramov nerastov za 200-tisíc eur

BRATISLAVA, KYJEV / Nelegálna ťažba jantáru na Ukrajine sa postupne začína týkať aj Slovenska. Za ostatné dva mesiace sa totiž Ukrajinci pokúsili previezť k nám načierno desiatky kilogramov nerastov, zrejme jantáru. Tamojšie média ale upozorňujú, že nezákonná ťažba jantáru na Ukrajine prebieha vo veľmi ťažkých podmienkach a pre mnohých je jedinou nádejou na prežitie.

Ukrajinskej pohraničnej stráži sa podarilo chytiť Ukrajinca, ktorý chcel na Slovensko prepašovať niekoľko desatok kilogramov nerastov - pravdepodobne jantáru.

Na fotografiách od polície vidieť vozidlo, na ktorom Ukrajinec vyrobil dva špeciálne úkryty. V jednom z nich našli colníci 29 balíkov naplnených rôznymi kameňmi, ktoré pripomínajú jantár. Dokopy išlo o 50 kilogramov. Ide v poradí o tretí prípad za dva mesiace.

Naposledy sa podarilo našim hraničiarom prekaziť dovoz nerastov načierno 42-ročnému Ukrajincovi a spolujazdcovi z Maďarska. Tí mali v aute ukrytých 22 balíkov kamienkov.

130 kilogramov

"Nerasty boli ukryté v prepravných obaloch v konštrukčných dutinách vozidla. Vyše 130 kilogramov nerastov neznámeho pôvodu, pravdepodobne jantáru," uviedla policajná hovorkyňa Klára Baloghová.

Všetky tieto prípady sú stále v štádiu vyšetrovania, ku ktorému bol prizvaný aj súdny znalec z odboru nerastných surovín.

"Jantár patrí medzi drahé kamene ale má aj špecifické vlastnosti ako je tvrdosť. Napriek tomu, sa využíva na falšovanie, na podvody a ilegálnu činnosť," vysvetľuje súdny znalec v odbore drahých kameňov, hodín a šperkov Maroš Barok.

Nádej prežiť

Polícia stále s istotou nemôže potvrdiť, či ide o pravý jantár. Podľa odborníka na drahé kamene, je pre laika rozlíšiť pravý jantár od imitácie takmer nemožné. Podľa Maroša Baroka, sa na trhoch a na jarmokoch predávajú jeho imitácie. "Vyrábajú sa takzvané lisované jantáre. To sú kúsky, ktoré sa odrežú pri výrobe z prírodného jantáru, laik to nemá šancu rozoznať," dodáva súdny znalec Barok.

Tento nerast sa ťaží najmä na pobreží Baltského mora ale aj v okolí Kyjeva. Ak by pašeráci predali jantár na čiernom trhu, zarobiť by mohli až okolo 200-tisíc eur. Na Slovensko, ale aj do EÚ je možné jantár priviezť legálne. Avšak tento tovar musíte prihlásiť a preukázať pri colnej kontrole.

Ukrajinské média však čoraz častejšie upozorňujú na nelegálnu ťažbu jantáru. Práve tu je dôvod, prečo pri jeho prevoze chýbajú pašerákom doklady o jeho pôvode. Dokonca sa objavili aj informácie, že jantár ťažia hlavne Ukrajinci, pre ktorých je to jediná nádej ako prežiť.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
06:00 Pod povrchom
07:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:55 Panelák VII.
06:25 Kutyil s.r.o.
07:25 POLICAJTI V AKCII
08:25 DEDIČSTVO
06:40 Jahôdka a jej kamaráti I.
07:05 Požiarnik Sam X.
07:15 Požiarnik Sam X.
06:25 William a Kate: Královská svatba
07:50 Řidičák snadno a rychle
09:25 Moliere