Zatiahnuté
12°
Bratislava
Jarolím
30.9.2022
Osadníci sa hádajú, kto bude bývať v nových domoch
Zdielať na

Osadníci sa hádajú, kto bude bývať v nových domoch

HUMENNÉ / V osade Podskalka v okrese Humenné sa obyvatelia nevedia dohodnúť, kto bude bývať v novopostavených domoch. Žiadali o ne mnohí, kritériám vyhoveli len traja.

Podľa miestnych domy dostali takí ľudia, ktorí ich nemali dostať. "Je to len pre vyvolených," myslia si mnohí.

S novým rodinným domom počítala aj miestna podnikateľka Nikol. Tvrdí, že splnila všetky podmienky, ktoré boli nutné na podanie žiadosti.

"Môžem si ho dokončiť sama, bez pomoci mesta. Mám na to prostriedky,"
tvrdí. "Bol to podraz, celý rok sme o to bojovali," hovorí Nikolin druh Miroslav. S dvomi malými deťmi bývajú v dvoch izbách, v jednej si otvorili obchod.

Nemajú kde bývať

Miestnym obyvateľom ležia v žalúdku najmä Rómovia, ktorí pracujú v Anglicku. Vraj práve oni ich chcú o nové domy pripraviť. "Mysleli si, že donesú dvetisíc eur a že dostanú dom. Nedostanú! Lebo cigáni sa vzbúria!" vyhlásil jeden z miestnych.

Bývanie sa neušlo ani matke chorého dieťaťa. "Nemám kde bývať, dom na mňa padá," povedala.

Tisíce na domy

Pôvodne si mali Rómovia stavať domy svojpomocne. Mesto dostalo od štátu  43 tisíc eur na nákup stavebného materiálu. Pri domoch však bolo viac vidieť stavebnú firmu ako Rómov. Priamo v osade preto vykonali kontrolu a odhalili niekoľko nezrovnalostí.

"Mesto nemôže pripustiť, aby samotnú výstavbu robili ľudia, ktorí na to nemajú odbornú spôsobilosť,"
vysvetlila hovorkyňa mesta Humenné Michaela Slivková Kirňáková.

Traja z desiatich

Nájomcov do domov vyberala bytová komisia podľa stanovených kritérií. Tými boli napríklad, že jeden člen rodiny musí pracovať, nesmú mať podlžnosti voči mestu či mať aspoň jedno dieťa. Stanovisko Mestského úradu je však jednoznačné: "Z desiatich žiadostí splnili iba traja uchádzači kritériá, ktoré určil zadávateľ projektu".

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie