Zatiahnuté
10°
Bratislava
Emanuel
26.3.2023
Mojsejovú súd v kauze softvér oslobodil, na pojednávanie neprišla
Zdielať na
Krimi

Mojsejovú súd v kauze softvér oslobodil, na pojednávanie neprišla

KOŠICE / Súd definitívne oslobodil Noru Mojsejovú spod obžaloby v prípade softwerového podvodu. Známa košická podnikateľka si ale dobrú správu nevypočula.

Košický krajský súd zamietol odvolanie prokurátora a potvrdil rozsudok Okresného súdu Košice I, ktorý oslobodil košickú podnikateľku Eleonóru Mojsejovú obžalovanú z trestného činu neodvedenia dane a poistného. O rozhodnutí informovala hovorkyňa košických súdov Marcela Gálová.

Doplatila daň

Ako v odôvodnení druhého rozsudku Okresného súdu Košice I z 1. októbra 2014 uviedol predseda senátu, súd svoje rozhodnutie opiera o skutočnosť, že na hlavnom pojednávaní bolo preukázané, že Mojsejová dodatočne zaplatila daň s príslušenstvom, čím prejavila účinnú ľútosť.

Podľa súdu trestnosť činu zaniká podľa osobitného predpisu, ak obžalovaný uhradí štátu dlžnú čiastku aj s príslušenstvom.

V tejto kauze išlo už o druhý rozsudok okresného súdu. Aj prvý raz súd Mojsejovú oslobodil, prokurátor sa odvolal a krajský súd nariadil nové pojednávanie na okresnom súde.

Nadmerný odpočet DPH

Obžaloba sa týkala uplatnenia si nadmerného odpočtu DPH vo výške približne 33 tisíc eur v roku 2008 za dodávku účtovníckeho softvéru podnikateľkou.  Daňový úrad odpočet neuznal.

Mojsejová čelí ďalším obvineniam zo zločinu neodvedenia dane a poistného od januára 2007 do mája 2010. Spolu s ňou je obvinených ďalších vyše 20 osôb. košickej podnikateľke bolo vznesených 20 obvinení.

Výška škody presiahla 6,5 milióna eur. Okrem toho je voči nej vedené konanie pre pôžičku 850 tisíc eur, ktorú jej údajne poskytol František Kabrheľ, a podľa jeho slov nebola splatená.

Mojsejová na súd v stredu neprišla. Svoju prítomnosť ospravedlnila a dodala, že od začiatku tvrdili, že je nevinná.

Pozrite si priloženú reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy