Kauza kamery na polícii pokračuje. Galko podal trestné oznámenie

08.04.2014 09:47 Noviny.sk Krimi

Kauza kamery na polícii pokračuje. Galko podal trestné oznámenie

BRATISLAVA / Prípad utajovaného špehovania viac ako 150-tich bratislavských policajných PMJ-károv, je už na stole generálnej prokuratúry. Exminister obrany Ľubomír Galko tam priniesol trestné oznámenie. Podľa neho nadriadení bratislavských policajtov na vlastných ľudí nasadili utajené kamery v rozpore so zákonom.

Galko podal trestné oznámenie

S trestným oznámením na neznámeho páchateľa prišiel na Generálnu prokuratúru exminister obrany Ľubomír Galko. Podľa poslanca SaS sa mal dopustiť viacerých trestných činov.

Minimálne zneužitia právomocí verejného činiteľa. "Podľa môjho názoru protizákonne boli nainštalované kamery, ktoré monitorovali 150 príslušníkov Pohotovostnej motorizovanej jednotky. Boli to kamery, na ktoré nebol vystavený žiadny súhlas sudcu," hovorí Galko.

Na kamery prišli náhodou

Na kamery, ktoré boli maskované krytmi od detektorov pohybu, prišli bratislavskí policajti len náhodou. "Z toho dôvodu podávam aj trestné oznámenie v tejto súvislosti," dodáva Galko. Prišiel na to policajt, ktorý po oznámení dostal trest. VIAC TU.  

Minister Kaliňák už v marci povedal, že viac ako 150 policajtov nemonitorovali tzv. informačno-technické prostriedky. A preto na nasadenie kamier nepotrebovali súhlas sudcu. Aj preto sa neriadili špeciálnym zákonom na ochranu pred odposluchmi. "Nie ITP-čka to neboli," tvrdí minister obrany Róbert Kaliňák. 

Avšak podľa špecialistov na danú problematiku kamery sa v režime, o ktorom hovorí Kaliňák, nesmú použiť. Na nasadenú špionážnu techniku mali mať súhlas sudcu. "Myslím si, že to zdôvodnenie, ktoré predniesol minister Kaliňák na výbore, absolútne neobstojí," tvrdí Galko.

Odbory zatiaľ nezasiahnu

Stále je tu inštitúcia, ktorá by sa mala celým prípadom zaoberať - policajné odbory. Tie však do prípadu zatiaľ vôbec nezasahujú z jediného dôvodu. Ani jeden policajt sa na nich neobrátil. "Akonáhle by sa niekto obrátil z našich členov, tak vieme poskytnúť právnu pomoc vrátane právneho zastupovania," uviedol predseda policajných odborov (OZP) Miroslav Litva. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:45 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Labková patrola
05:20 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
05:20 Prvé oddelenie
05:40 Prvé oddelenie
06:05 Ako som prežil
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:35 Cesta za snem
07:25 Zkratky ke štěstí
09:15 Až vyjde měsíc