Jasno
18°
Bratislava
Patrik, Patrícia
6.7.2022
Hladina adrenalínu v tele páchateľa sa nemusí skončiť útekom
Zdielať na
Krimi

Hladina adrenalínu v tele páchateľa sa nemusí skončiť útekom

BRATISLAVA / 563. To je počet lúpeží za osem mesiacov tohto roka. 98-krát použili lupiči zbraň a ohrozovali ňou zamestnancov herní, bánk alebo stávkových kancelárií. Svedkami prepadov sa neraz stali aj nič netušiaci zákazníci. Poradíme vám, ako sa pri lúpeži správať a ako môžete policajtom pomôcť pri pátraní.

Vo štvrtok ráno vošiel ozbrojený muž do trafiky v bratislavskej Petržalke. V ruke držal zbraň a pýtal si od pracovníčky peniaze. Stalo sa však niečo, s čím muž nerátal.

Vyhovejte všetkým požiadavkám

"Po tom, čo zamestnankyňa zakričala na psa, páchateľ ušiel na dosiaľ neznáme miesto," informuje hovorkyňa policajného zboru Tatiana Kurucová. Podobných prípadov, keď neočakávaná reakcia páchateľov vystrašila a utiekli, je viacero. Takéto konanie môže priniesť aj opačnú reakciu. Vysoká hladina adrenalínu v tele páchateľa sa nemusí skončiť útekom, ale útokom.

"Pokiaľ sa tá situácia nejakým spôsobom vyhrotí, tak to znamená nebezpečenstvo aj pre neho, tým pádom môže sa zachovať skratovo a mohol by ublížiť aj tomu človeku, takže je lepšie ostať v pokoji a vyhovieť všetkým jeho požiadavkám," dodáva psychologička Romana Váleková.

Všímajte si oblečenie, prízvuk, tetovanie

I keď prepady zvyčajne trvajú iba pár minút, pre zákazníkov ale aj zamestnancov ide o negatívny, niekedy až traumatizujúci zážitok. "Akonáhle tá situácia prejde, tak to na nich doľahne a môže sa stať, že majú nejaké zlé sny, alebo že ešte dlhšie pretrváva ako keby ten šok," dodáva psychologička.

Zneškodnenie lupiča, alebo akýkoľvek zákrok voči nemu neodporúča ani polícia. Zbytočne môžete ohroziť svoje zdravie alebo život. Pomôcť môžete inak. "Si všímať skôr osobu páchateľa, akým spôsobom prišiel, kam odchádzal a ako odchádzal," tvrdí hovorca prezídia Michal Slivka.

Keď si maskuje tvár, všímajte si oblečenie, výšku, typ postavy a približný vek. "Či mal nejaké znamenia, alebo tetovania, akým spôsobom sa vyjadroval, či mal nejakú rečovú vadu, alebo používal nejaké špecifické slová, či nemal nejaký prízvuk," dodáva Slivka.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie