Jasno
20°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Sex so sliepkou či baranom. Trestný čin či priestupok?
Zdielať na
Krimi

Sex so sliepkou či baranom. Trestný čin či priestupok?

BRATISLAVA / Sexuálne zneužívanie detí je veľmi citlivá téma. Páchateľom hrozí za takéto nemorálne a odsúdeniahodné správanie dlhoročný trest. Pred pár dňami pobúril Slovensko ale prípad, ktorý je zriedkavý a to aj preto, že obete zneužívania to nikdy nikomu nepovedia. Sú to totiž zvieratá...

Zviera bolo donedávna chápané podľa slovenskej legislatívy iba ako vec. Neživá, necitlivá. V útulkoch pritom vedia pracovníci rozprávať o každodenných smutných osudoch zvierat. ktoré si vytrpeli peklo.

Súlož so zvieraťom sa nedá riešiť cez paragrafy

Nevedia sa brániť pred bitkou, ale ani pred sexuálnym zneužitím. "V našej legislatíve ani nie je zahrnuté niečo takéto, čo sa týka do spôsobu týrania zvierat, čiže ani sa to oficiálne nedá u nás v rámci nejakého paragrafu riešiť," hovorí Romana Březinová zo Slobody zvierat.

"V každom prípade by tam mal byť daný podnet na trestné stíhanie a orgány činné v trestnom konaní preveria všetky skutočnosti tomu nasvedčujúce," uviedla expertka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Kto je teda osoba trpiaca poruchou, ktorá nemá morálne, etické a ani humánne zábrany voči uspokojovaniu sa na zvieratách? "Zoofília je sexuálna porucha, kde v pravom význame slova sa jedná o deviáciu, tak dotyčný človek preferuje zvieratá dlhodobo pred pohlavným stykom s ľuďmi," tvrdí psychológ Dušan Kešický.

Občas to ľudí zláka do zvieracej ríše

Nie každý je hneď deviantom, ktorý vyhľadáva styk so zvieraťom. Častejšie ide o ľudí, ktorí vedú normálny sexuálny život, len občas ich to zláka do živočíšnej ríše. "Zoofilné správanie sa vyskytuje aj v prípadoch, keď človek nepreferuje zvieratá pred ľuďmi, ale nachádza sa napríklad v stave núdze v uspokojovaní svojho sexuálneho pudu," hovorí Kešický.

"Za slobodna, keď som stretol manželku, tak som urobil tie slepice no. Za slobodna to boli dve, to boli len sliepky ako hovorím. A až teraz ovce po druhé, inak nič," opísal svoju sexuálnu skúsenosť so zvieraťom BVladimír Maixner.

Ak je reč o zoofílii, osoby trpiace touto úchylkou nemusia mať so zvieraťom nevyhnutne pohlavný styk, ale vzrušuje ich niečo, čo človek nemá. "Môže tu ísť napríklad o nejaký fetišizmus. To znamená, že ho vzrušuje tá kožušina toho zvieraťa," uvádza Kešický.

Intelekt je nepodstatný

Zoofilné správanie alebo zoofília nepostihuje zákonite len jednoduchších ľudí. Tí inteligentnejší si len nachádzajú sofistikovanejšie spôsoby, aby na to nik neprišiel. Muž spod Spišského hradu sa ale ukájal na baranovi na verejnom mieste, kde ho nachytal majiteľ. "Tu som vybehol. Mne normálne lata z rúk vypadla. Kukám je toto možné? On nohavice rozopnuté a ...," povedal krátko po odhalení majiteľ barana Marián. 

Polícia uzavrela prípad ako priestupok proti verejnému poriadku, za čo dostal muž pokutu 33 eur. Ak to ešte raz zopakuje, už ho bude čakať prísnejší trest. "Je veľký predpoklad, že takéto osoby budú riešené v rámci trestného konania, lebo už tá priestupková recidíva bude naplnená," hovorí Kurilovská.

Čo je a čo nie je kruté zaobchádzanie so zvieraťom?

Ak chceme niekoho potrestať za sexuálne zneužitie, musí byť aj dokázané, že zviera pri tom trpelo bolesťou. "To zisťovanie je veľmi ťažké, pretože pokiaľ nie sú na tele zvieraťa prítomné nejaké zranenia, alebo poranenia, ktoré by zodpovedali takémuto činu, to dokazovanie je ťažké," hovorí veterinár Peter Števček.

V prípade Vladimíra Maixnera boli dôkazy očividné. Nielen že sa ku skutku priznal, ovca a jahniatko po tomto čine uhynuli. "Po pravde som ovcu dal medyi tie jasličky. Tak som to dal a že som to do nej ako sa hovorí napéroval. Som takisto z toho vedľa," povedal Vladimír.

Zviera síce nechápe čo sa s ním počas pohlavného styku deje, po takomto zážitku sa ich správanie môže zmeniť. "Môj osobný názor je, že sme jednu sučku takúto mali. Nemali sme to ako dokázať, lebo po vyšetrení sa nič nepreukázalo. Žiadne fyzické znaky tomu nenasvedčovali, ale jej správanie bolo naozaj neštandardné, kedy sa ona ponúkala mimo hárania psom," uviedla Romana Březinová zo Slobody zvierat.

Téme sa venuje reportérka Denisa Pirníková. INFORMÁCIE ONLINE TU.

gettyimages

Súvisiace články

Najčítanejšie