Polojasno
18°
Bratislava
Hermína
6.5.2024
O Csatárym súd nerozhodol, chýbala doručenka o predvolaní
Zdielať na

O Csatárym súd nerozhodol, chýbala doručenka o predvolaní

KOŠICE / Vojnový zločinec Lászlo Csatáry sa mal vo štvrtok ráno postaviť pred Krajský súd v Košiciach. Ten mal na verejnom zasadnutí rozhodnúť, kde si 98-ročný muž odpyká doživotný trest, ktorý mu vymerali v januári. Csatáryho však chce stíhať aj prokuratúra v Maďarsku, kde sa momentálne zdržiava.

Súdne zasadnutie odročili na neurčito

Košický krajský súd nerozhodol o zaradení odsúdeného Lászlóa Csatáryho (98) do ústavu na výkon doživotného trestu odňatia slobody. Csatáry, ktorý žije v Budapešti, neprišiel a súd taktiež nedostal doručenku o tom, či si prevzal predvolanie.

Sudkyňa preto odročila verejné zasadnutie súdu na neurčito. "Musíme vyčkať, kým sa nám vráti doručenka, a potom rozhodneme," uviedla. Ak si Csatáry zásielku v danom termíne neprevzal, košický súd môže požiadať príslušný maďarský súd, aby zabezpečil doručenie predvolania. Pokiaľ odsúdený odmietne na zasadnutie prísť, súd potom môže rozhodnúť aj v jeho neprítomnosti.

Obhajca Csatáryho pred súdom uviedol, že s odsúdeným nemá žiadny kontakt a nevie, či si predvolanie prevzal. Csatáry pritom v minulosti súdne zásielky preberal.

Csatáryho odsúdili na doživotné väzenie

Československý súd v Košiciach 8. júna 1948 uložil Csatárymu v jeho neprítomnosti trest smrti. Senát Krajského súdu v Košiciach 31. januára 2013 zmenil trest pre Csatáryho na doživotné väzenie.

Maďarská prokuratúra v júni tohto roku vzniesla žalobu voči Csatárymu, v ktorej tvrdí, že obvinený pomáhal pri deportáciách Židov do koncentračného tábora Osvienčim. Budapeštiansky súd pozastavil trestné stíhanie s tým, že Csatáry za trestný čin uvedený v obžalobe už bol odsúdený.

Csatáry podľa Centra Simona Wiesenthala (SWC) zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 ľudí z Košíc na Ukrajinu, kde mnohých v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili.

Čelí aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15.700 Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944. Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy