Zatiahnuté
12°
Bratislava
Jarolím
30.9.2022
Miesto basy domáce väzenie? Čoskoro realita!
Zdielať na
Krimi

Miesto basy domáce väzenie? Čoskoro realita!

BRATISLAVA / Štvrtina väzňov by si trest nemusela odpykávať vo väznici, ale doma. Zákony na to máme už roky, chýba však monitorovací systém, ktorý by odsúdencov ustrážil. Novinka by pritom štátu ušetrila nemalé peniaze. Ministerstvo spravodlivosti sľubuje, že čoskoro bude realitou aj u nás.

Domáce väzenie, šetrí peniaze

Elektrický náramok na nohe dokáže zmeniť život. Zo slobodného človeka robí väzňa, aj keď mimo väzenských múrov. Takýto odsúdenec je chránený pred traumou a na druhej strane šetrí štátu peniaze. Môže totiž chodiť do práce, platí dane a sám sa živí.

"Ten odsúdený v kamennej väznici stojí oveľa viac, ako ten, ktorý si vykonáva trest domáceho väzenia," povedala Lucia Kurilovská, poradkyňa ministerstva spravodlivosti. Podľa ministra spravodlivosti, by aj samotní sudcovia privítali takýto systém. Už dlhšiu sa o tomto riešení medzi nimi hovorí.

Koniec preplneným väzniciam

Pykať v domácom väzení u nás môže len páchateľ, ktorý dostal trest nižší ako 5 rokov. Kým však na Slovensku nezavedú elektronické náramky, je to len teória. Ministerstvo spravodlivosti ale tvrdí, že je na najlepšej ceste, aby na projekt získalo peniaze z eurofondov, spolu 27 miliónov eur.

"Očakávame tú návratnosť v rozsahu 2-5 rokov," dúfa minister spravodlivosti. Ak sa to podarí, preplnené väznice by konečne mohli začať dýchať. Tí, čo si budú trest odpykávať doma sa však musia pripraviť na množstvo obmedzení. Istý Američan, ktorý šoféroval opitý a dostal domáce väzenie, nemôže používať internet, môže volať len z pevnej linky. Ak by náramok poškodil, hneď začne pípať.

Prehľad o násilníkoch a stalkeroch

"Vždy sa dajú tie obmedzenia navýšiť, napríklad zákazom požívania alkoholických nápojov, omamných látok, stretávanie s určitými ľuďmi," upresňuje Jaroslav Ivor, ktorý je expert na trestné právo.

Ministerstvo chce monitorovací systém využívať aj pri násilných fanúšikoch či stalkeroch, teda ľudí ktorí niekoho otravne prenasledovali a majú zákaz priblížiť sa ku konkrétnym ľuďom a objektom.  Tento spôsob, by pri problémových osobách, ktoré ešte neboli odsúdené, mohol počas stíhania nahradiť väzbu. "Takýto prípad by znemožnil akýmkoľvek spôsobom odísť do cudziny a vyhnúť sa trestnému stíhaniu," dodáva Ivor.

Ak všetko pôjde hladko, systém chcú spustiť v roku 2015. V susednom Česku sú už ďalej. Na elektronický monitoringu pripravujú výberové konanie. Vlani tam náramky zaviedli len ako experiment a záujem väzňov bol obrovský.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

isifa

Súvisiace články

Najčítanejšie