Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
100 úradníkov ma zábrániť opakovaniu prípadu týranej Lucky (†5)
Zdielať na
Krimi

100 úradníkov ma zábrániť opakovaniu prípadu týranej Lucky (†5)

BRATISLAVA / Telíčko na smrť utýranej Lucky bolo ukryté v byte jej rodičov 3 roky. Celým Slovenskom otriasol v septembri minulého roka prípad tohto malého dievčatka. Lucka nikomu nechýbala, ani lekárom ani úradom. V tomto prípade zlyhalo viacero faktorov. My sme zisťovali, či došlo po piatich mesiacoch od zverejnenia tohto prípadu k nejakým zmenám.

Vyškolenie nových aj starých pracovníkov

V minulom roku pracovalo na oddelení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately 557 zamestnancov. "Vytvoríme 100 nových pracovných miest," povedal hovorca Ústredia práce Peter Zeman.

Kontrola by sa tak mala vďaka vyštudovaným sociálnym pracovníkom lepšie prerozdeliť. Doteraz totiž pripadalo na jedného sociálneho kurátora okolo 250 rodín. "Čaká ich vyškolenie. Ale nielen nových ale aj starých pracovníkov," dodáva Zeman. V nových metodických príručkách sa však nespomína konkrétny postup práce ak sa sociálny pracovník nemôže dostať do bytu rodiny, kde chce skontrolovať dieťa.

Kritizujú spoluprácu s lekármi

"Je na posúdení sociálneho pracovníka do akej miery ide o náhodu alebo ide o skutočné vyhýbanie sa a opätovné posúdenie toho, do akej miery je dieťa ohrozené, v takom prípade by sa mal obrátiť na políciu," hovorí Zeman. Viacerí sociálni pracovníci posily vítajú no kritizujú spoluprácu s lekármi ale aj políciou.

"Lekári nám odmietajú posielať správy o zdravotnom stave dieťaťa z dôvodu, že im poštovné nikto nepreplatí," povedal jeden z pracovníkov. "Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je povinný na základe písomného vyžiadania poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie v rozsahu, ktorý priamo súvisí s účelom vyžiadania, príslušnému orgánu (UPSVaR) na účely sociálnej pomoci," hovorí zástupca SLK Zdenko Seleši.

Jedine vyšší počet pracovníkov

Podľa bývalého sociálneho pracovníka nevedia napríklad mladí policajti, v ktorých situáciách môžu vyraziť dvere bytu. Oni sa naopak bránia zákonom, ktorí musia ovládať aj o polnoci. "Zákon o policajnom zbore presne vymedzuje prípady kedy je policajt oprávnený vykonať vstup do bytu," informuje hovorkyňa policajného zboru Denisa Baloghová.

Keď sa prípad malej Lucky zverejnil, všetci sa bili do pŕs a sľubovali, že urobia všetko pre to, aby niečo takéto už nebolo možné. Po piatich mesiacoch je jedinou konkrétnou zmenou vyšší počet sociálnych pracovníkov.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

TV JOJ/Nový Čas

Súvisiace články

Najčítanejšie