Zdieľate fotky vašich detí na sociálnych sieťach? Pedofili si ich v komentároch označujú šiframi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Fotky detí si pedofili špeciálne označujú
SLOVENSKO / Rodičia s radosťou dokumentujú prvé roky svojich detí a zdieľajú ich s online svetom. No odborníci varujú: nevinné fotografie sa vďaka umelej inteligencii môžu ľahko zmeniť na niečo nebezpečné a zneužívajúce.
Rozdiely v názoroch
Zatiaľ čo niektorí rodičia sa aktívne zapájajú do "sharentingu" (zdieľanie informácií o deťoch na internete), iní sa od neho dištancujú v obave o bezpečnosť a súkromie svojich potomkov. Dôvod je jednoduchý: dieťa nemá možnosť s takýmto zdieľaním súhlasiť, a je vystavené potenciálnym negatívnym dopadom.
Riziká číhajú online
Experti na kybernetickú bezpečnosť upozorňujú na nebezpečenstvo zneužitia fotografií. "Každá fotografia sa dá zneužiť. Dnes existujú nástroje, kde sa dajú tieto objekty vyzliecť," varuje Miloslav Lujka. S rozvojom umelej inteligencie sa riziko neprimerane zvyšuje.
Psychologické dopady a budúcnosť
Zdieľanie videí, v ktorých sú deti zosmiešňované, môže mať negatívny dopad na ich psychiku. "Keď budú staršie a pôjdu na pracovný pohovor, budú sa obávať, že ich budú spájať s takýmito videami," dodáva IT špecialistka Jessy Kelly.
Influencerka Lucie Zelinková zdôrazňuje ďalšie riziko: "Niekto by to dieťa mohol spoznať napríklad na ihrisku so škôlkou. Tým, že mu dá najavo, že ho pozná, že pozná jeho mamu, tak je strašne ľahké v ňom vytvoriť dôveru a môže s ním manipulovať, odviesť ho."
Pozor na pedofilov
Na internete operuje množstvo pedofilov, ktorí aktívne vyhľadávajú profily s fotografiami detí. Používajú šifrované kódy a hashtagy, aby na ne upozornili. "Označujú ich, majú napríklad tri symboly, ktoré napíšu do komentárov, že toto je ono, alebo aj hashtagy, ktoré sú nevinné, ale jedinečné. Pedofil to zadá a príde na takéto fotografie," vysvetľuje Lujka.
Profit a zodpovednosť
Expert na influencerov Tomáš Zvelebil upozorňuje, že rodičia často zdieľajú obsah s deťmi, pretože je úspešnejší. Lucie Zelinková to potvrdzuje: "Pre rodičov to má len pozitívne dôsledky. Dieťa z toho nemôže mať nič pozitívne - len riziká a negatíva."
Niektoré krajiny už začínajú reagovať na etické otázky okolo detských influencerov. Napríklad v americkom štáte Illinois platí zákon, ktorý rodičom ukladá povinnosť odvádzať časť zárobkov z príspevkov, v ktorých vystupujú ich deti, do trustového fondu.
Pozrite si reportáž o lovcovi pedofilov: