TV JOJ získala obsah trestného oznámenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré podalo na svojich úradníkov v priebehu minulého týždňa. "Ide o trestné oznámenie ÚPSVaR na neznámeho páchateľa," povedal námestník bratislavskej krajskej prokuratúry René Vanek.

Na Lucku upozornili úrady hneď po narodení

Sú v ňom skutočnosti, z ktorých zamrazí každého zodpovedného človeka. Štvrtého septembra 2009, len 4 dni po narodení ďalšieho dieťaťa Luckinej mame, ružinovská nemocnica požiadala úrad práce o prešetrenie sociálnych pomerov v rodine Hrotákových.

A čo urobila bratislavské sociálna kuratela? Nemocnici prisľúbila, že kontrolu v problematickej rodine vykoná. Dokonca úradníčky uviedli, že zistili, že matka mala pre Luckinu sestričku pripravený kočiarik, oblečenie a hygienické potreby. Lenže, úradníčky v byte zrejme reálne neboli a správu pre nemocnicu pravdepodobne urobili len od stola.

Na kontrolu chýbajú dôkazy

"Uvedené zistenia ÚPSVaR Bratislava nie sú v spisovom materiáli podložené listinnými dôkazmi, z ktorých by bolo jednoznačne zrejmé, že pomery v rodine boli zistené. Zo zápisnice zo dňa 3.9. 2009 vyplýva skutočnosť, že manželia Hrotákoví bývajú v byte pani K. v podnájme, a vzhľadom na to, že v tom čase nikto nebol doma, šetrenie bude opakovane vykonané. Zápisnica zo dňa 14. 9. 2009 je prázdny list bez obsahu, ktorý je podpísaný matkou. Opakované šetrenie pomerov v domácnosti ÚPSVaR Bratislava vykonal dňa 8.10. 2009, kedy nikto okrem maloletej Lucie nebol doma," píše sa v trestnom oznámení.

Na Lucku upozornil aj anonym 

Koncom októbra 2009 dostali úradníčky anonymný podnet na to, že sa Hrotáková s mužom k dievčatku hrubo správajú, často ju nechávajú samú doma a potme. Úradníčky si podnet iba zapísali a neskôr k nemu dopísali, že ošetrujúca lekárka dievčatka zlú starostlivosť o dieťa nezistila. Aj lekársku správu si pracovníčky zrejme iba vymysleli.  

"V spisovej dokumentácii je ďalší úradný záznam zo dňa 5.11. 2009, z obsahu ktorého vyplýva, že ošetrujúca lekárka maloletej Lucie nepotvrdila nestarostlivosť o dieťa. Správa ošetrujúcej lekárky sa v spise nenachádza, tento argument nie je ničím podložený," uvádza sa ďalej v oznámení.

Nereagovali ani po zistení klamstva

Úradníci kurately nič neurobili ani v apríli tohto roka, keď si preverili klamlivé tvrdenia Hrotákovcov, že Lucka je v Košiciach a má sa dobre. "Sociálni pracovníci sa do rodiny nedostali, suseda o poschodie vyššie uviedla, že rodinu je málo vídať, podľa jej vyjadrenia Lucia sa v byte nenachádza, vraj je u príbuzných v Košiciach. Uviedla, že pán Hroták sa agresívne a hlučne správa, a že tohto bola účastná aj maloletá Lucia. Z úradného záznamu zo dňa 13.4. 2012 ďalej vyplýva, že pracovníci ÚPSVaR Bratislava kontaktovali DeD v Košiciach a okolí. Tieto zariadenia nepotvrdili pobyt maloletej Lucie v Košiciach," konštatuje sa v trestnom oznámení. Dieťa už bolo pritom roky po smrti.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Zdroj: TV JOJ/Nový Čas

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
06:00 DIVOKÉ KONE II.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:25 Panelák
06:25 NAŠI III.
06:55 POLICAJTI V AKCII
08:15 Odsúdené II.
06:45 Zubor Pompík
06:55 Rapotáčik
07:05 Agi Bagi III.
06:35 Góóól! III.
08:20 Barva vítězství
10:45 Moliere