ROZHOVOR. Pri odhalení týrania hrajú kľúčovú úlohu susedia aj škola

ROZHOVOR. Pri odhalení týrania hrajú kľúčovú úlohu susedia aj škola

Dominika, Augustín a najnovšie aj Lucka. Tieto deti zomreli bez toho, aby si to ktokoľvek všimol a celé roky ani nikomu nechýbali. Ich telíčka pred svetom ukryli tí, ktorí sa mali o ne starať. Zabudli na ne aj úrady – ústredie práce chce preto prekontrolovať všetky nahlásené prípady týraných detí za posledné roky.

Za posledných 6 rokov je 5-ročná Lucka z Ružinova už minimálne tretím dieťaťom, ktoré rodičia po smrti ukrývali v dome či byte. Rodinné prídavky na mŕtvu dcéru Dominiku dostávali aj manželia zo Šurian. Postihnuté dievčatko ubil k smrti otec, potom ju pochovali pod posteľ. Policajtom o tom povedal po rokoch, keď ho pristihli pri krádeži železa. Susedia verili, že dieťa je v ústave. Muž si teraz odpykáva 15-ročný trest.

Ešte šokujúcejší bol prípad 5-ročného Gustíka zo Šútoviec. Jeho vysušené telíčko držala matka s babkou na povale, kde ho uctievali. Pre ťažkú psychickú chorobu ich nikdy neodsúdili. Príčinu chlapcovej smrti sa napriek moderným postupom nepodarilo odhaliť. Kým ho totiž našli, rozpadli sa mu orgány. "Ale čo sme mohli urobili je , že sme vylúčili hrubé násilie na jeho skelete, teda kostre," uviedol súdny lekár Norbert Moravanský.

Koľko takých detí je?

Spomínané prípady vyvolávajú otázku, koľko takýchto detí rodičia ukrývajú pred úradmi a či tie konajú tak ako by mali. Ústredie práce preto ide prevetrať všetky podnety o týraní od roku 2009. "Ide sa preverovať, či tieto podnety boli spracovávané v súlade s internými podnetmi, čo konkrétny pracovník postupoval v súlade s nimi a či toto konanie nejakým spôsobom nezanedbal," uviedol hovorca Ústredia práce SR Peter Zeman.

Tri skupiny prípadov

Napríklad aj to, či volali policajtov, keď mali. Podľa súdneho lekára Norberta Moravanského sa prípady týraných detí delia na tri skupiny -  Extrémne, ktoré po čase niekto odhalí, ďalej tie na ktoré nikto nikdy nepríde, lebo tyrani majú premyslený postup a potom tie, ktoré sa dajú odhaliť na základe správneho vyšetrovania.

Rodič - tyran mení lekárov

Povinnosť nahlásiť týranie majú aj lekári. Nie vždy si však všimnú nepatrné príznaky. "Rodič s dieťaťom prichádza s určitým časovým odstupom po úraze, to je typické. A potom často mení lekárov a pediatrov," komentuje praktiky tyranov Moravanský. Ak sa však takéto hlásenie stratí v úradníckej mašinérii, je zbytočné. Podľa polície však úrady navzájom komunikujú postačujúco. Kľúčovú úlohu pri nahlásení týrania môžu zohrať aj susedia, či učitelia. V prípade Lucky z Bratislavy však ich snaha nepomohla.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Chlapec_chlapček_týranie_večera_stôl_smutný_ilustračné foto Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Júlia Zelenková

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:45 MILÁČIKOVO
06:20 Norman a duchovia
08:20 Flynn Carsen: Honba za Kopijou osudu
05:20 NOVÁ ZÁHRADA
06:05 Súdna sieň
07:25 Súdna sieň
05:10 Ako som prežil
06:00 ZÁCHRANÁRI
06:50 ZÁCHRANÁRI
05:00 Krtko
05:30 Tashiho svet
05:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Henry ze zkumavky
07:30 Arthur a souboj dvou světů
09:20 Skorosestry