Jasno
14°
Bratislava
Žigmund
2.5.2024
Mojžiš si za podvod v Drukose odpyká 8,5 roka
Zdielať na

Mojžiš si za podvod v Drukose odpyká 8,5 roka

Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš si za podvod na tisíckach vkladateľov odpyká 8,5 roka vo väzení. Najvyšší súd mu vo štvrtok zamietol odvolanie proti verdiktu Špecializovaného trestného súdu z mája 2011.

Vzhľadom na výšku trestu ho mali hneď po zdôvodnení rozhodnutia NS SR prevziať príslušníci ZVJS a odviezť do väzenia na výkon trestu. Proti rozhodnutiu NS SR neexistuje riadny opravný prostriedok.

Poškodil viac ako 20 000 ľudí

František Mojžiš ako konateľ obchodnej spoločnosti Drukos spôsobil 1 367 ľuďom, s ktorými boli uzatvárané zmluvy o pôžičke, celkovú škodu za 7,89 milióna eur (237,74 milióna korún), a to v období od 1. januára 1999 do 31. decembra 1999. Peniaze boli využité na vyplatenie predchádzajúcich vkladateľov a krytie režijných nákladov spoločnosti.

V druhom prípade z obžaloby ako predseda predstavenstva BDV družstva a generálny riaditeľ akciovky Drukos od 1. januára 2000 do 24. februára 2002 spôsobil 23 834 ľuďom škodu 123,81 milióna eur (3,73 miliardy korún). K vylákaniu peňazí malo dôjsť na základe reklamy, spoločnosť bola prezentovaná ako dynamická a prosperujúca.

Mojžiš: Bola to špičková firma

Mojžiš si pritom stále myslí, že Drukos bol dobrý projekt. "Tvrdím dodnes, že to bola špičková firma,“ povedal na súde. Pripustil, že roky rozmýšľa, či je vinný, či si niečo nenahovára, nepostupuje selektívne. Podľa jeho slov bola prokuratúra aj súdy zavádzané znaleckým posudkom. Domáhal sa vypracovania nového, ktorý chcel dať urobiť za peniaze, ktoré si požičal. "Ja to chcem vedieť a zniesť ako to je, aká je pravda – s tým sa žiť nedá,“ povedal. Vypracovanie posudku by trvalo tri mesiace, súd to odmietol. Mojžiš argumentoval aj tým, že bol štatutárom kolektívneho orgánu, taký kolos by sa podľa neho nedal viesť jedným človekom.

Drukos chcel expandovať

Drukos mal v časoch svojho fungovania veľké plány expandovať do zahraničia. Chceli napríklad vyvážať autá do Číny. V Nemku plánovali stavať montované domy, v Amerike na Floride domy pre dôchodcov a dovážať tam keramiku. V Rumunsku zvažovali zaviesť systém jedálnych lístkov Zlatá rybka. Plány mali aj v Iráne či Mongolsku. V posledne menovanej krajine chceli ťažiť uhlie a vyvážať ho do Číny.

Postavil sa proti mafii

V prvostupňovom súdnom konaní Mojžiš viackrát zopakoval, že Drukos dobre fungoval, veci sa vraj zmenili po tom, ako sa on postavil tomu, čo nazýva zlom. To bolo v roku 1997, keď sa podľa svojich starších tvrdení postavil mafii, vtedy, keď podľa neho organizovaný zločin prerástol so štátnou mocou. "Moju činnosť treba hodnotiť od roku 1997, pretože vtedy sa to všetko začalo, po jednej bezsennej noci, keď ma navštívili vydierači," tvrdil.

Zlo prehralo voľby, "prišli o moc, prišli o prachy, a tak sa mi pomstili a pomstievajú dodnes," vyhlásil na začiatku procesu bývalý šéf Drukosu. Aj napriek tomu by sa „zlu“ postavil znova. "Nie preto, že to potrebuje táto krajina, ale že to chce ten hore, najvyšší...,“ povedal po vynesení prvostupňového neprávoplatného rozsudku Mojžiš.

Bývalý konateľ Drukosu sa od začiatku vyšetrovania cíti byť nevinný a považuje sa za obeť štátu.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy