Rakúske obavy ohľadom Mochoviec sú neopodstatnené
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Michal Brcak
Na ústretovosť slovenskej strany poukázal vo Viedni Peter Lizák
Na spoločnom rozhovore sa dohodli na základe žiadosti rakúskej strany v súvislosti s vydaním Záverečného stanoviska v rámci procesu posudzovania vplyvov výstavby 3. a 4. bloku atómovej elektrárne Mochovce na životné prostredie.
Rozhovor slovenského veľvyslanca na MZV vo Viedni mal charakter vyjasnenia vzniknutej situácie a potvrdil pripravenosť oboch strán pokračovať v doterajšej intenzívnej komunikácii založenej na princípoch transparentnosti a plnej vzájomnej informovanosti, uviedol hovorca MZV SR Peter Stano.
Veľvyslanec Lizák rakúskemu partnerovi zdôraznil, že slovenská strana doteraz vychádzala, a bude aj v budúcnosti rakúskej strane vychádzať, maximálne v ústrety a prezentované výhrady považuje za neodôvodnené. Je totiž presvedčená, že legitímne záujmy tak rakúskej ako aj slovenskej strany ohľadom bezpečnosti prevádzky jadrovej elektrárne zostávajú naďalej v maximálnej miere zohľadnené.
Na dlhodobo transparentnom prístupe a otvorenej komunikácii SR s Rakúskom sa nič nemení, keďže hlavným záujmom SR je čo najvyššia miera bezpečnosti prevádzky jadrových elektrární. Veľvyslanec Lizák tiež generálnemu riaditeľovi Grahammerovi tlmočil, že SR v celom procese dodržala voči rakúskej strane všetky ustanovenia dohovoru ESPOO a príslušnej slovensko-rakúskej dohody a urobila aj ďalšie kroky nad rámec týchto noriem.
Proces posudzovania sa začal v júli 2009 vydaním Správy o hodnotení navrhovanej činnosti atómovej elektrárne Mochovce a skončil sa v apríli 2010 vydaním Záverečného stanoviska.
Napriek tomu budú i naďalej pokračovať odborné slovensko-rakúske konzultácie o otázkach bezpečnosti nových blokov JE Mochovce podľa Dohovoru ESPOO z procesu posudzovania v rámci povoľovacieho procesu pri uvádzaní jadrového zariadenia do prevádzky, čo je uvedené aj priamo v záverečnom stanovisku. Toto stanovisko teda naďalej zabezpečuje účasť rakúskej strany na procese, dodal hovorca MZV SR.