Polojasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Časy, keď sme platili dve eurá za benzín a naftu, sú zdá sa preč. Netešme sa predčasne, varujú analytici
Zdielať na

Časy, keď sme platili dve eurá za benzín a naftu, sú zdá sa preč. Netešme sa predčasne, varujú analytici

BRATISLAVA / Zvyšovanie úrokových sadzieb, obavy zo spomalenia ekonomiky a dostatočné zásoby ropy stlačili jej cenu na začiatku roka hlboko pod sto dolárov za barel. Na radosť motoristov sa to odrazilo aj na cenách na čerpacích staniciach. Analytici však varujú, že sa tešíme priskoro a môže ísť len o prechodný jav.

Časy, keď sme za benzín a naftu platili takmer dve eurá za liter, sú zdá sa preč. Nikto si však nateraz netrúfne odpovedať, dokedy vydržia. Nižšie ceny na čerpacích staniciach určite potešia. Nemali by sme si však na ne zvykať. S oživením čínskej ekonomiky sa totiž môže situácia opäť zvrtnúť. Aktuálne vysoké zásoby suroviny sa rýchlo minú a nedostatok čierneho zlata môžu vytlačiť jeho cenu nad sto dolárov za barel. Následne to pocítime aj na palivách na čerpacích staniciach. "Budú opäť stúpať a vrátia sa kdesi k 1,70 eura za liter," vyjadril sa analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Zdá sa, že ropy je na trhu dostatok a dieru na trhu nespôsobia ani sankcie uvalené na Rusko. Moskve sa totiž podarilo dodávky z Európy presmerovať najmä do Číny a Indie. "Spracovaná ruská ropa v čínskych alebo indických rafinériách smeruje naspäť na Západ, kde sa tvári už ako neruský produkt," dodal Pánis. No a keďže nejde o porušenie sankcií, môžeme sa aj ďalej tváriť, ako veľmi sme Kremeľ vytrestali.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy