Polojasno
16°
Bratislava
Viliam
28.5.2022
Zásoby plynu v Európe sa míňajú. Koľko zimy ešte dokážeme utiahnuť v teple?
Zdielať na

Zásoby plynu v Európe sa míňajú. Koľko zimy ešte dokážeme utiahnuť v teple?

BRATISLAVA / Európe po rokoch opäť hrozí nedostatok plynu. Naplnenosť zásobníkov klesla pod 50 %, čo je na začiatku roka nezvyčajný jav. Zvyčajne sa na túto úroveň dostávame o mesiac neskôr. Ak v nasledujúcich týždňoch prituhne, môžeme mať vážny problém.

Zásobníky plynu sa postupne vyprázdňujú vo viacerých európskych krajinách vrátane Slovenska. Ich naplnenosť klesla pod polovicu už minulý týždeň, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nevídaný jav.

Pre nedostatok plynu sa ich nepodarilo dostatočne naplniť už pred začiatkom vykurovacej sezóny. “Európe v porovnaní s minulými rokmi chýba približne 20 miliárd m3 zemného plynu, ktorý je stále možné dodať. Asi tou najjednoduchšou možnosťou je prostredníctvom tankerov so skvapalneným zemným plynom, teda s LNG," konštatoval výkonný riaditeľ SPNZ, Richard Kvasňovský. 

Plyn - nástrojom politiky

Situáciu by mohlo vyriešiť zvýšenie dodávok z Ruska. To by nesmel byť plyn nástrojom politického boja. V hre sú totiž nielen bezpečnostné otázky a možné sankcie, ale aj spustenie nového plynovodu Nordstream 2, ktorý Nemecko nateraz odďaľuje. “Ihneď, ako sa rozhodnú pokračovať, do Európy začne prúdiť viac ruského plynu. Len pripomínam, že ide o 55 miliárd metrov kubických ročne," konštatoval ruský prezident Vladimir Putin. Spustenie plynovodu sa očakáva najskôr v druhej polovici tohto roka.

Súvisiace články

Najčítanejšie