Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Slovensko je deviatou najlacnejšou krajinou únie. V čom vynikáme a v čom sme si pohoršili?
Zdielať na

Slovensko je deviatou najlacnejšou krajinou únie. V čom vynikáme a v čom sme si pohoršili?

Archívna reportáž

SLOVENSKO/EURÓPA / Slovensko je deviatou najlacnejšou krajinou v rámci 27 členských štátov Európskej únie. Medziročne si tak podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat za minulý rok pohoršilo o jednu priečku. Dôvodom sú vyššie ceny potravín, oblečenia a topánok. Ako sú na tom v porovnaní s nami ostatné krajiny EÚ, no aj tie mimo únie za rok 2019?

"Od roku 2000 sme najviac poskočili v tabuľke práve v prípade oblečenia a obuvi. Treba však povedať, že Eurostat robil toto porovnanie k celkovému priemeru únie, a v tomto prípade je spotrebiteľský kôš drahší a aj jednotlivé segmenty v ňom. V rámci 27 krajín EÚ sme v prípade oblečenia a obuvi na 16. mieste, pričom sme tesne nad priemerom únie," vyjadrila sa analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. 

Nárast nastal za ostatných 17 rokov na Slovensku aj v segmente rekreácia a kultúra. "Máme vyššie daňové zaťaženie ako ostatné krajiny, mnohé práve DPH na tento segment v posledných rokoch znižovali. Za vlaňajšok, zrejme aj vplyvom zníženej 10- percentnej DPH na vybrané ubytovacie služby, sme sa dostali na deviatu pozíciu, teda sme deviata najlacnejšia krajina v tomto segmente," objasnila analytička. Výraznejšie podľa nej zdraželi aj potraviny, nepomáha ani nižšia DPH na vybrané druhy. Poukázala pritom napríklad na zvyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez víkend a cez sviatky, čo postihlo najmä pekárov. Koronakríza a následne obmedzenie pohybu malo dopad aj na dovoz potravín, v dôsledku čoho mnohé medziročne zdraželi.

Eurostat

Ak porovnávame krajiny v rámci Európy, tak v prípade potravín a nealkoholických nápojov bolo v roku 2019 najdrahšie Švajčiarsko.

Alkohol a cigarety sú najdrahšie v Nórsku. Dánsko bolo za vlaňajšok jedným z najdrahších v prípade cien oblečenia, nábytku či doplnkov do domácnosti, dopravy a rekreácie, kultúry a v cenách v reštauráciách a hoteloch.

Najvyššie náklady na komunikáciu majú v Grécku, v Luxembursku je najdrahšie bývanie.

Ak sa porovnávame so susednou Českou republikou, tak vyššie cenové hladiny oproti Slovensku boli za minulý rok podľa Eurostatu v prípade poštových a telekomunikačných služieb, vo vzdelávaní, drahšie bolo aj bývanie a alkoholické nápoje a tabak. V ostatných položkách majú Česi za sledované obdobie nižšie ceny ako na Slovensku.

Eurostat

Súvisiace články

Najčítanejšie správy