Jasno
-7°
Bratislava
Barbora
4.12.2023
Pomoc cestovným kanceláriám od štátu: Budú môcť odložiť dovolenky, peniaze vyplatia len niektorým
Zdielať na

Pomoc cestovným kanceláriám od štátu: Budú môcť odložiť dovolenky, peniaze vyplatia len niektorým

BRATISLAVA / Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo legislatívny návrh, ktorým chce pomôcť cestovným kanceláriám, ako aj ich klientom prekonať súčasnú situáciu spôsobenú pandémiou. Ako ďalej vo štvrtok informoval štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec. Na základe neho by mali cestovné kancelárie možnosť odložiť realizáciu zakúpených zájazdov až do konca augusta roka 2021 namiesto vrátenia peňazí. Klienti by sa mohli rozhodnúť, či chcú svoju dovolenku stráviť v rovnakom termíne a rezorte, ako si pôvodne vybrali, alebo si zvolia inú alternatívu.

Zároveň však ministerstvo v návrhu definovalo aj skupinu občanov, ktorí takúto ponuku cestovnej kancelárie môžu odmietnuť a žiadať vrátenia peňazí. Ide o ľudí, ktorí sa dostali na úrady práce po 13. marci tohto roku, zároveň o podnikateľov a živnostníkov, ktorí ukončili podnikanie alebo ich podnikanie podstatne utrpelo aktuálnou koronakrízou a čerpali pomoc od štátu. Tretiu skupinu tvoria osamelí rodičia, ktorí čerpali karanténnu OČR a poslednou tehotné ženy.

"My sme pomerne dlho a zodpovedne rokovali so všetkými zainteresovanými a hľadali sme riešenie," uviedol k návrhu Oravec s tým, že v aktuálnej situácii nie je možné prijať ideálne riešenie. Podľa neho sa snažili vytvoriť taký model pomoci, ktorý by nedal "Čierneho Petra" do rúk iba jednej strane, ale rozložil riziko na všetkých účastníkov. Ako zdôraznil, aj keby dali možnosť žiadať o vrátenie zaplatených záloh všetkým klientom, neboli by uspokojení, keďže cestovné kancelárii nimi nedisponujú.

Zároveň informoval, že asi tretina cestovných kancelárií na Slovensku je v súčasnosti takmer na pokraji krachu. Ak by pritom mali problém vyplatiť peniaze uvedeným sociálne slabším skupinám, mohli by podľa neho využiť zvýhodnené bezúročné pôžičky pre podnikateľov. V prípade, ak by sa dostali do problémov neskôr, budú odložené zájazdy chránené klasickým poistením proti insolventnosti.

Aby CK mala právo navrhnúť klientovi zmenu zmluvy, zašle oznámenie a klient má 14 dní na dohodu. Zmenené parametre zájazdu (iný čas, iný rezort, …) O peniaze môžu požiadať rovno: 

  1. tí, čo skončili po 13.3. na úrade práce
  2. podnikatelia živnostníci, ktorých prevádzky boli zavreté alebo utrpeli a mohli čerpať z ochr. opatrení vlády
  3. osamelí rodičia, ktorí čerpali karanténnu OČR
  4. 4. tehotné matky

Našej krajine sa v boji s pandémiou koronavírusu darí a pri postupnom uvoľňovaní pravidiel mnohí Slováci nestrácajú nádej vyraziť cez letné prázdniny k moru. Ako jediná možnosť sa však zatiaľ javí len Chorvátsko, ktoré plánuje postupne otvoriť svoje hranice pre niekoľko vyvolených krajín. Na prvom mieste je momentálne práve Slovensko.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy