Podnikatelia leteli s Pellegrinim do Azerbajdžanu. Otvárajú sa nové príležitosti

Podnikatelia leteli s Pellegrinim do Azerbajdžanu. Otvárajú sa nové príležitosti

BAKU / Azerbajdžan je vďaka nerastnému bohatstvu veľmi rýchlo rozvíjajúca sa krajina. Pre Slovensko ako proexportnú krajinu je to teda zaujímavá destinácia. Premiéra Petra Pellegriniho, ministra financií a hospodárstva tam preto na misii sprevádzali aj viacerí slovenskí podnikatelia.

Vzájomná obchodná bilancia našich krajín je za minulý rok plus 56 miliónov eur pre Slovensko a stále to rastie. Reálny potenciál je to najmä pre priemyselné firmy. "Environmentálne pôsobenie je v súčasnosti číslo jedna vo svete a základom toho je pôsobenie v rámci bioplastických materiálov," povedal podnikateľ Tibor Kiss. 

Okrem toho aj IT. Softvérové firmy dokážu fungovať všade po svete. "Sme aktívny v oblasti juhovýchodnej Ázie a Číny, ktoré sú v zásade rozvíjajúce sa trhy," uviedol podnikateľ Matej Michalko. Bokom neostáva ani armáda. "Má priestor pre uplatnenie systému mobilných letísk a elektrického výcviku," povedal prezident ZBOP Tibor Straka. 

Niektoré firmy stihli v Baku už počas prvého dňa uzavrieť kontrakty. Na druhej strane ale existujú aj riziká. Neexistuje platba vopred či ochrana investícií. Napriek veľkej úcte pri rokovaniach ale vyslovené áno o nejaký čas nemusí platiť. 

Premiér, ministri i podnikatelia ešte v stredu odišli do Kazachstanu. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
06:35 Tashiho svet
06:50 Mach a Šebestová na cestách
07:00 Rybičky Flip a Flap
05:00 Dobrodružství v divočině: Ztraceni v Africe
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo