Podnikatelia leteli s Pellegrinim do Azerbajdžanu. Otvárajú sa nové príležitosti

Podnikatelia leteli s Pellegrinim do Azerbajdžanu. Otvárajú sa nové príležitosti

BAKU / Azerbajdžan je vďaka nerastnému bohatstvu veľmi rýchlo rozvíjajúca sa krajina. Pre Slovensko ako proexportnú krajinu je to teda zaujímavá destinácia. Premiéra Petra Pellegriniho, ministra financií a hospodárstva tam preto na misii sprevádzali aj viacerí slovenskí podnikatelia.

Vzájomná obchodná bilancia našich krajín je za minulý rok plus 56 miliónov eur pre Slovensko a stále to rastie. Reálny potenciál je to najmä pre priemyselné firmy. "Environmentálne pôsobenie je v súčasnosti číslo jedna vo svete a základom toho je pôsobenie v rámci bioplastických materiálov," povedal podnikateľ Tibor Kiss. 

Okrem toho aj IT. Softvérové firmy dokážu fungovať všade po svete. "Sme aktívny v oblasti juhovýchodnej Ázie a Číny, ktoré sú v zásade rozvíjajúce sa trhy," uviedol podnikateľ Matej Michalko. Bokom neostáva ani armáda. "Má priestor pre uplatnenie systému mobilných letísk a elektrického výcviku," povedal prezident ZBOP Tibor Straka. 

Niektoré firmy stihli v Baku už počas prvého dňa uzavrieť kontrakty. Na druhej strane ale existujú aj riziká. Neexistuje platba vopred či ochrana investícií. Napriek veľkej úcte pri rokovaniach ale vyslovené áno o nejaký čas nemusí platiť. 

Premiér, ministri i podnikatelia ešte v stredu odišli do Kazachstanu. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:30 Prvé oddelenie II.
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:05 Prvé oddelenie
05:40 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
06:05 BUČKOVCI 3
07:25 Keď je pečenie umenie III.
07:55 Keď je pečenie umenie III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:05 12 darů do života
07:10 Lord of the Dance
08:55 Psí poslání