Zatiahnuté
12°
Bratislava
Pankrác, Pankrác
12.5.2025
Necelý rok pred eurom zaujíma najmä téma konverzného kurzu
Zdielať na
Ekonomika

Necelý rok pred eurom zaujíma najmä téma konverzného kurzu

peniaze-euro-prsty pocitaju 10-euracky

Zdroj: TV JOJ

Téma konverzného kurzu, ktorým sa prepočítajú ceny tovarov, platy a ostatné položky z korún na eurá, dominuje napríklad aj na infolinkách o jednotnej európskej mene.

Zhruba 300 dní pred plánovaným zavedením eura sa stále častejšie špekuluje o tom, v akom pomere Slováci vymenia koruny za novú menu. Téma konverzného kurzu, ktorým sa prepočítajú ceny tovarov, platy a ostatné položky z korún na eurá, dominuje napríklad aj na infolinkách o jednotnej európskej mene.

Fixný kurz domácej meny k euru by mal byť stanovený zhruba v júli. Rozhodnutiu o ňom však musí predchádzať súhlasné stanovisko európskych inštitúcií k prijatiu krajiny do eurozóny.

"Začínajú sa množiť otázky od bežných obyvateľov. Dominantne ich zaujíma konverzný kurz," povedala Ingrid Šrámková z Euro Info Centra, ktoré prevádzkuje bezplatnú telefonickú linku o Európskej únii vrátane témy zavedenia eura. Slováci sa v súvislosti s prechodom na euro často pýtajú tiež na tému hypoték a daní, dodala.

Slovensko chce prijať euro od januára 2009. Krajina v súčasnosti spĺňa prísne ekonomické kritériá na vstup do eurozóny, európske inštitúcie budú však zrejme posudzovať aj ich udržateľnosť do budúcnosti. Po hodnotení pripravenosti Slovenska by sa malo definitívne o začlenení medzi pätnástku krajín, kde sa platí eurom, rozhodnúť v letných mesiacoch.

"Otázka konverzného kurzu je najčastejšou otázkou, ktorú dostávam na infolinke, prednáškach, všade. (Konverzný kurz) rezonuje priamo alebo nepriamo vo veľkom množstve otázok," poznamenala bývalá viceguvernérka centrálnej banky (NBS) Elena Kohútiková, ktorá v súčasnosti pomáha pri prechode na euro peňažnému ústavu VÚB. Slováci sa podľa nej pýtajú na množstvo tém, vrátane praktických o otváracích hodinách bánk v čase prechodu na euro, fungovaní bankomatov alebo bezhotovostných platbách v obchodoch.

Vo verejnosti sa čoraz viac začína hovoriť o úrovni, na ktorej by mal byť stanovený konverzný kurz. Všetky krajiny eurozóny doteraz vymenili svoje meny za euro stredovým kurzom (centrálna parita), ktorý bol Slovensku stanovený pri vstupe do takzvanej čakárne na euro v novembri 2005. Krajina však vzhľadom na rýchle spevňovanie koruny voči euru už raz paritu revalvovala. V súčasnosti sa koruna obchoduje na výrazne silnejších úrovniach ako aktuálny stredový kurz 35,4424 SKK/EUR.

V posledných dňoch koruna niekoľkokrát prelomila historické maximum voči euru, keď ju podporili najmä vyhlásenia predstaviteľov vlády a NBS na tému konverzného kurzu. Týkali sa napríklad úvah o možnej opätovnej úprave centrálnej parity a stanovení silnejšieho konverzného kurzu v porovnaní so súčasnými trhovými úrovňami koruny. Necelý rok pred očakávaným zavedením eura sa koruna dostala už pod hranicu 32,40 koruny za euro.

Podľa Kohútikovej sú Slováci na blížiaci sa prechod na novú menu zatiaľ slabo pripravení. "Obyvateľstvo je stále málo informované, aj keď vidím, že ľudí to zaujíma," tvrdila. Veľký priestor na osvetu vidí napríklad v odľahlejších regiónoch na východe Slovenska a medzi malými a strednými podnikateľmi.

Ak Slovensko získa tento rok vstupenku do eurozóny, stane sa v poradí 16. krajinou euroklubu. Naposledy jeho rady rozšírili od januára Malta a Cyprus. Slovensko sa pri prípravách na novú menu snaží inšpirovať najmä príkladom Slovinska, ktoré vymenilo toliar za euro vlani. Podľa poslednej ankety Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) a Klubu ekonomických analytikov šanca na prijatie eura vo februári vzrástla na rekordnú úroveň 80 percent.

Zdielať na

Najčítanejšie správy