Hypotéky pre penzistov. Predajú dom banke, dostanú zaň mesačný príspevok

Hypotéky pre penzistov. Predajú dom banke, dostanú zaň mesačný príspevok

BRATISLAVA / Slovenskí seniori by si mohli výrazne pomôcť k svojim dôchodkom. Dá sa to takzvanou reverznou hypotékou. Pokiaľ by sa penzisti rozhodli predať svoj byt banke, tá by im mesačne prispievala na dôchodok do konca života.

Reverznými hypotékami sa už seriózne začalo zaoberať aj ministerstvo financií. Zostavilo pracovnú skupinu, aby zistili, kedy by sa mohli stať aj na Slovensku realitou.

"Úlohou tejto skupiny je analyzovať ďalší postup a kroky v oblasti reverzných hypoték," uviedla hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.

Reverzná hypotéka

Obrátená hypotéka znamená, že dôchodcovia by svoj majetok predali banke. Mohli by v nehnuteľnosti dožiť a finančný dom by sa im postaral o penziu.

"Dokážu výrazným spôsobom navýšič ich dôchodkový príjem a tým pádom zlepšiť životnú situáciu počas jesene života," ozrejmil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Dve možnosti

Pri reverzných hypotékach sú dve možnosti. Úverový model znamená, že vlastnícke právo prechádza na banku až po smrti klienta. Pri predajnom okamžite a banka sa zároveň stará aj o všetky náklady spojené s nehnuteľnosťou.

"Pri predajnom modeli toto vlastnícke právo prechádza na banku poskytujúcu finančné prostriedky," uviedla analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.

"Nestretávame sa s touto otázkou po prvýkrát. Už sme zaznamenali otázky tohto charakteru," priznala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Dudáková.

Starnúca Európa

Obyvatelia Únie starnú a vzhľadom na silné populačné ročnáky dôchodcov v celej Európskej únii legislatívu reverzných hypoték začína riešiť aj Brusel.

"Bude potrebné ujednotiť legislatívu. Minimálne, čo sa týka ochrany spotrebiteľov v tejto oblasti," informuje europoslankyňa Monika Smolková.

Všetky banky sa ale zhodujú v tom, že dôchodcom môžu prostredníctvom reverzných hypoték ľahšie preplávať jeseňou života. Legislatívna úprava tohto návrhu môže byť na stole v priebehu tohto roka. 

Dôchodcovia budú môcť predať svoju nehnuteľnosť banke a tým si zabezpečia mesačný príspevok k dôchodku, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika