Zatiahnuté, dažďové prehánky
17°
Bratislava
Vladislav
25.9.2022
Úvery a nehnuteľnosti v roku 2016
Zdielať na
Ekonomika

Úvery a nehnuteľnosti v roku 2016

Zdroj: SITA

BRATISLVA / Pre úverový a realitný trh úspešný rok 2015 sa pomaly blíži ku koncu. Aká situácia bude v roku 2016?

"Pri bilancii roka 2015 so spokojnosťou konštatujeme, že náš medziročný nárast objemu sprostredkovaných hypotekárnych úverov a iných úverov je 30%. Zvýšil sa najmä počet  úverov na bývanie," hovorí Robert Posolda, generálny riaditeľ spoločnosti Smart Brokers.

"Takzvané refinančné hypotéky v druhej polovici tohto roka spomaľujú. Banky pritvrdili a svojich existujúcich klientov s prenesením hypoték do iných bánk púšťajú oveľa menej, ako v predošlé roky,“ konštatuje Robert Posolda.

Očakávame, že rok 2016 sa bude niesť v rovnakom duchu. Aj analytici sa vyjadrujú k ďalšiemu vývoju úrokových sadzieb pozitívne. Podľa nich by sa aktuálne dobré podmienky mohli udržať aj počas roka 2016. Nehnuteľnosti  sa predávajú rýchlejšie ako predošlé roky. Získanie hypotekárneho financovania sa síce opatreniami NBS sprísňuje, ale klientov motivujú najmä rekordne nízke úrokové sadzby.

Realitný trh sa za posledné dva roky tiež poriadne rozhýbal. Po dlhšej dobe sa znovu vo veľkom rozbehol predaj bytov na čo samozrejme v zápätí zareagovali aj developeri. Znovu sa nehnuteľnosti predávajú z „papiera“. "V roku 2016 aj v tomto smere predpokladám rovnaký trend," hovorí Robert Posolda. Klienti sa znovu vo zvýšenej miere dopytujú aj na individuálne výstavby.

Nízke úrokové sadzby rozhodne roztočili hypotekárny a realitný trh. "Klienti pri týchto podmienkach začínajú vnímať úverové financovanie aj ako investičnú príležitosť a nie dlhodobý dlh," konštatuje Robert Posolda.

Zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach a úveroch s narastajúcimi číslami developerských projektov dotvárajú spolu s opatreniami a sprísnením pravidiel NBS vzájomnú synchronizáciu. Tú očakávame aj v roku 2016.

Najčítanejšie