Oblačno
19°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Ďalší diktát z Bruselu, banky sa zachránia samé
Zdielať na
Ekonomika

Ďalší diktát z Bruselu, banky sa zachránia samé

ŠTRASBURG / Európsky parlament posunul Európu bližšie k bankovej únii a vyhlásil, že banky sa už budú zachraňovať samé a nie z peňazí daňových poplatníkov. Kritici naopak hovoria, že banková únia hazardným hrám týchto inštitúcií nenapomáha.

Za všetkým hľadaj banku

Za všetkým hľadaj ženu? Na to treba zabudnúť. Za všetkým hľadaj banku, tá trápi moderného človeka. Európsky parlament preto chce, aby hľadanie nebolo príliš bolestivé. "Majitelia a veritelia bánk budú tí prví, ktorí budú čeliť stratám bánk. Nikto v budúcnosti nemôže očakávať, že daňoví poplatníci budú pomáhať nejakej banke," uviedol Gunnar Hökmark z Európskej ľudovej strany.

Záchranný fond, ktorý budú financovať samotné banky má dosiahnuť do ôsmich rokov 55 miliárd eur. Nové pravidlá europarlamentu prikazujú bankám zároveň vložiť do systému ochrany vkladov skutočné finančné prostriedky a nie len záväzky. "Činnosť bánk začína byť veľmi ohraničená a sledovaná," hovorí Sergej Kozlík z Aliancie liberálov a demokratov EP.

"Bude ich motivovať k tomu, aby si oni viac kontrolovali, do čoho idú," uviedol Vladimír Maňka z Asociácie liberálov a demokratov EP. Banky majú zároveň povinnosť financovať rezervné fondy, ktoré by pokryli ďalšie straty po vyčerpaní vnútorných zdrojov banky. "Banky si už nebudú môcť robiť, čo sa im zachce a potom prípadnú stratu nechať zaplatiť občanom," opisuje Miroslav Mikolášik z Európskej ľudovej strany.

Fatamorgána bezpečia

Nová legislatíva ochráni viac aj klientov bánk, ak budú mať problém vyplácať im vklady. "Všetci obyvatelia EÚ budú mať chránené vklady do výšky 100 000 €," dodáva Maňka. "Banková únia zabezpečí, aby sme daňového poplatníka odstránili z palebnej čiary, keď sa banky nabudúce dostanú do búrkového počasia," hovorí Peter Simon z Aliancie socialistov a demokratov EP.

Nadšenie europoslancov nezdieľajú všetci. Mnohí kritici tvrdia, že banková únia a smerovanie k nej, je len veľká fatamorgána bezpečia. Že stále je to o tom, že veľké banky sa nebudú musieť báť toho, že ich niekto nechá padnúť. Sú na to príliš veľké. 

Súvisiace články

Najčítanejšie